BiznesINFO.pl
Flickr/Marco Verch Professional Photographer, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Flickr/Marco Verch Professional Photographer, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Chciał sprzedać buty w internecie. Teraz ma puste konto

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Oszuści czyhają nawet na użytkowników portali ogłoszeniowych. Przekonał się o tym 29-latek, który chciał sprzedać buty, a stracił sporo pieniędzy. Policja podpowiada, co zrobić, aby uchronić się przed atakiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób oszuści wyłudzają pieniądze od sprzedawców

  • Ile pieniędzy stracił poszkodowany mężczyzna

  • Jak można uchronić się przed ewentualnym atakiem

Oszuści znowu w natarciu. Grasują nawet po serwisach ogłoszeniowych

Oszuści, działający w interencie, nieustannie ulepszają metody wyłudzania i kradzieży. Ofiarą wyjątkowo zuchwałego ataku padł 29-letni mieszkaniec Strzelec Opolskich, który chciał sprzedać obuwie na jednej z popularnych platform ogłoszeniowych.

Mężczyzna dość szybko znalazł potencjalnego nabywcę. Użytkownik przesłał mu link aktywacyjny i zapewniał, że przeleje pieniądze dopiero wtedy, gdy 29-latek zaloguje się na przesłanej stronie.

Niczego nieświadomy sprzedawca wpadł w pułapkę, którą zastawili oszuści. Bez wahania kliknął w link i uzupełnił niezbędne dane. Onet podaje, że wśród nich znajdowały się m.in. informacje dotyczące płatności kartą.

Sprzedawca był pewny, że po kliknięciu w link użytkownik przeleje mu pieniądze na konto. Chcąc sprawdzić, czy przelew został zrealizowany odwiedził oficjalną stronę swojego banku. Po zalogowaniu okazało się, że nie ma żadnych dodatkowych pieniędzy. Wręcz przeciwnie - oszuści zabrali z jego konta 1,5 tys. zł.

Policja ostrzega przed oszustami. Utraty pieniędzy można uniknąć

Wykorzystywanie niewiedzy sprzedawców to coraz częstsza metoda kradzieży w internecie. Oszuści udają zainteresowanych zakupem produktu i nakłaniają swoje ofiary, aby klikały w nieznane linki. Wyjątkowo perfidni wyłudzacze usypiają czujność użytkowników i kierują ich do stron, które łudząco przypominają oryginalne witryny.

Skutki takiego ataku mogą być dotkliwe, ponieważ po zalogowaniu na stronie oszuści instalują wirusy na komputerze. W ten sposób mogą przejąć kontrolę nad kontem bankowym i okraść swoje ofiary.

Policja ostrzega, że wysyp internetowych oszustów nasilił się w trakcie pandemii. Dlatego też przypomina o kilku podstawowych zasadach, których należy przestrzegać.

Pierwsza i najważniejsza zasada to nieklikanie w żadne załączniki o nieznanym pochodzeniu, ponieważ oszuści tylko czekają na chwilę nieuwagi. Poza tym warto także wystrzegać się klikania w okienka, które pojawiają się na ekranie telefonu lub komputera.

Użytkownicy nie powinni także udostępniać danych osobowych, kodów do karty czy haseł do bankowości internetowej. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą transakcje z osobami trzecimi należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Oszuści dość często namawiają ofiary, aby instalowały różne aplikacje. Stąd już prosta droga do zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem i przejęcia nad nim kontroli. Dlatego też policja odradza instalowanie aplikacji, których źródło jest wątpliwe.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >