Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ceny prądu wystrzelą. Są już wyliczenia, kosmos
Radosław Święcki
Radosław Święcki 01.07.2021 02:00

Ceny prądu wystrzelą. Są już wyliczenia, kosmos

Ceny prądu wystrzelą jeszcze bardziej?
Pixabay/congredesign

Ceny prądu wystrzelą jeszcze bardziej? Fundacja Instrat prognozuje, że w latach 2021-2030 koszt wytwarzania energii elektrycznej wzrośnie aż o 61 proc. Jest jednak możliwość, by czarny scenariusz się nie ziścił.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Koszt wytwarzania energii w ciągu 10 lat może wzrosnąć o 61 proc.

  • Jak można temu zapobiec

  • Dlaczego w Polsce mamy tak wysokie ceny prądu

Ceny prądu wystrzelą? Pesymistyczne prognozy

Fundacja Instrat opublikowała raport pod nazwą "Co po węglu? Potencjał OZE w Polsce". Zawarte w dokumencie prognozy, o których pisze serwis Innpoland.pl nie napawają optymizmem.

Organizacja szacuje, że w latach 2021-2030 koszt wytwarzania energii elektrycznej wzrośnie o 61 proc. Spowoduje to wzrost rachunków za prąd, które już teraz są gigantyczne.

Czy jest coś co jest w stanie zatrzymać prognozowany czarny scenariusz? Według autorów raportu....brak realizacji rządowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Zakłada ona odejście od węgla tak późno, jak to tylko będzie możliwe.

Tymczasem według twórców dokumentu rząd powinien zwiększyć inwestycje w odnawialne źródła energii. Zamiast tego - jak zauważa współautor raportu Paweł Czyżyk - rządowe plany dotyczące rozwoju OZE zapisane w Polityce Energetycznej Polski "zakładają raczej dalsze duszenie potencjału OZE zamiast jego uwalniania". 

Skąd wysokie ceny prądu?

Jak wspomniano, rachunki za prąd już są gigantyczne, a wszelkiego rodzaju prognozy dotyczące dalszych wzrostów mogą przyprawiać o ból głowy.

Innpoland.pl przywołuje dane Eurostatu dotyczące drugiego półrocza zeszłego roku. Wskazują one, że średnie ceny prądu w Polsce wzrosły w ciągu roku o 9,7 proc.

Okazuje się, że jesteśmy pod tym względem niechlubnym wiceliderem w Unii Europejskiej (wyprzedza nas jedynie Luksemburg, gdzie wzrost wyniósł 10,3 proc.).

Wysokie ceny prądu w Polsce to jak przypomina portal efekt m.in. kosztów praw do emisji CO2 (w związku z tym, że polska energetyka oparta jest wciąż na węglu, spółki energetyczne muszą liczyć się z kosztami). Tegoroczne rachunki zawyża również wprowadzona od 1 stycznia br. opłata mocowa.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: ceny prądu