BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Licznik energii elektrycznej.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ceny prądu będą rosnąć do 2033. Potem ma ruszyć przełomowa elektrownia atomowa

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny prądu w Polsce będą wciąż rosły, aż do 2033 r. Minister Piotr Naimski mówi bez ogródek, że podwyżkom cen prądu winna jest transformacja energetyczna Polski. Z kolei Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, uważa, że podwyżki nie są doku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile średnio wzrosły ceny prądu

  • Dlaczego ceny mają rosnąć, aż do 2033 r.

  • Czemu podwyżki mają nie być dokuczliwe

Ceny prądu wciąż w górę

O transformacji energetycznej Polski mówi się od dłuższego czasu. Odejście od węgla ma stanowić prawdziwą rewolucję w polskiej energetyce, a 2040 r. został uznany za datę graniczną. W "Porannej Rozmowie" Roberta Mazurka w RMF FM Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapytany został czy transformacja energetyczna spowoduje podwyżkę cen prądu.

- Tak. Widzimy, że prąd już drożeje. W tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym było to około 10 proc., co przekłada się na około 8 zł miesięcznie. Energia, którą mamy obecnie z elektrowni węglowych jest coraz droższa, bo musimy dopłacać do niej koszt emisji dwutlenku węgla - powiedział cytowany przez Wprost.

Minister w Kancelarii Premiera dodał, że rząd stara się, aby owe podwyżki były jak najmniej uciążliwe dla ubogich Polaków. - Będziemy przedstawiali dla nich ulgi - wyjaśnił.

Ceny prądu mają rosnąć, aż do 2033 r., czyli momentu uruchomienia pierwszego, polskiego reaktora jądrowego. Naimski zaznaczył, że raportu lokalnego i środowiskowego możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

Ceny prądu rosną

Czy Polskę stać na transformację energetyczną? Wszak eksperci wyliczyli, że ma ona kosztować od 1,6 do 1,8 bln złotych, a to czterokrotność obecnego budżetu państwa. - To są pieniądze, które będziemy musieli pozyskać w dużej części z budżetu, a także z funduszy europejskich. Powiedzmy to sobie jasno, to będzie obciążenie Polaków. Proces transformacji rozłożony na lata będzie dużo kosztować - powiedział.

Ale ceny prądu wzrastają nie tylko ze względu na transformację energetyczną, ale także przez opłatę mocową. Nowa danina doliczana jest do rachunku za prąd i spowoduje, że w ciągu roku rachunki polskich rodzin wzrosną o ok. 150 zł.

- Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy. Rekompensaty nie są potrzebne - powiedział w Radiu Nowy Świat poseł PiS i były minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Poseł PiS nie wspomniał o tym, że wyższe zarobki Polaków pochłania w dużej mierze szalejąca inflacja. Według danych Eurostatu jesteśmy krajem, w którym inflacja jest jedną z wyższych.

Okazuje się, że rząd faktycznie nie prowadzi żadnych prac dotyczących rekompensat za szalejące ceny prądu. Ten fakt potwierdził Piotr Mueller w Radiu Zet.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >