Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ceny nieruchomości w Polsce wciąż rosną. Mieszkania w Warszawie najdroższe, w Gorzowie Wielkopolskim najtańsze
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 25.04.2024 17:51

Ceny nieruchomości w Polsce wciąż rosną. Mieszkania w Warszawie najdroższe, w Gorzowie Wielkopolskim najtańsze

None
fot. materiały prasowe

Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną, a rekordy padają zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W Warszawie za metr kwadratowy na rynku wtórnym trzeba już zapłacić średnio 18,5 tys. zł, a w Krakowie i Gdańsku ceny przekroczyły 15 tys. zł.

Katowice i Kraków liderami

Największe wzrosty cen w ciągu ostatniego roku odnotowanona rynku wtórnym, w Katowicach (42% r/r) i Krakowie (34% r/r). Natomiast na rynku pierwotnym w porównaniu do I kwartału 2023 roku ceny mieszkań w Gdańsku wzrosły o 24%, w Białymstoku o 24%, a w Lublinie o 22%.

Eksperci przewidują, że ceny nieruchomości w Polsce nadal będą rosły w 2024 roku. Tempo wzrostu może sięgnąć nawet 11%. Nowe rządowe programy dofinansowania zakupu mieszkań, takie jak Kredyt Mieszkaniowy #naStart, mogą dodatkowo stymulować popyt i napędzać wzrost cen.

Na początku kwietnia zostały przedstawione szczegółowe założenia nowego rządowego  programu Kredyt mieszkaniowy #naStart. Choć następca „Bezpiecznego Kredytu 2%” ma o  wiele bardziej skomplikowane zasady i przyniesie korzyści zdecydowanie mniejszej grupie  osób, najnowsze informacje o jego założeniach spowodowały ożywienie popytu na  nieruchomości. Kupujący zaczęli rezerwować mieszkania i wyczekują startu nowego  programu. Nowe rządowe wsparcie niemal z pewnością przełoży się na dalszy wzrost cen  nieruchomości. Jeśli tempo wzrostów się utrzyma, to za rok, czyli na początku 2025 r. cena  metra kwadratowego podrożeje o kilka, a nawet kilkanaście procent, co w niektórych  lokalizacjach może oznaczać wzrosty sięgające nawet 2000 zł – komentuje Konrad  Pluciński, analityk rynku nieruchomości rankomat.pl. 

Rankomat.pl - tempo wzrostu cen mieszkań.jpg

Drożejące ubezpieczenia

Ceny ubezpieczeń mieszkań również rosną, ale wolniej niż ceny samych nieruchomości. Roczne ubezpieczenie 50-metrowego mieszkania w Warszawie kosztuje średnio 349 zł, a w Gorzowie Wielkopolskim 228 zł.

Jeśli ceny mieszkań będą rosły w podobnym tempie, co obecnie, oznacza to także wzrost  cen za ubezpieczenie. Jednak taka zmiana będzie nieznaczna, od kilkunastu złotych na  rocznej składce. Większe różnice mogę być zauważalne w rozszerzonych ofertach  ubezpieczeń, z wykupionym ryzykiem powodzi, przepięcia, dewastacji, OC w życiu  prywatnym, pakietem medycznym czy wariantem All Risk - podkreśla Michał Ratajczak,  ekspert ubezpieczeń nieruchomości Rankomat.