Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Cena tego produktu niebawem poszybuje. Portfele wielu Polaków mocno ucierpią
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.01.2024 16:51

Cena tego produktu niebawem poszybuje. Portfele wielu Polaków mocno ucierpią

Pieniądze
Iberion

Wraz z nadejściem nowego roku wzrosła stawka podatku akcyzowego. Przełoży się to na wyższe ceny wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Okazuje się, że te podwyżki najmocniej mogą odczuć palacze. Ile niebawem trzeba będzie zapłacić za paczkę? 

Czym jest podatek akcyzowy?

Podatek akcyzowy nakłada się na różne produkty wtedy, gdy są one szkodliwe dla zdrowia i chce się ograniczyć ich spożywanie, a także w przypadku niskich kosztów produkcji i dużego zapotrzebowania. Akcyza jest podatkiem pośrednim, więc nie trzeba go zapłacić w urzędzie skarbowym, tylko podczas zakupów konkretnych produktów. Wliczony jest już bowiem w ich cenę.

Zobacz także: Szykują się wielkie zmiany w L4. Premier zabrał głos, jest potwierdzenie

ZUS rozsyła Polakom specjalne powiadomienia. Niektórzy otrzymają zwrot pieniędzy

Nowe stawki podatku akcyzowego

Akcyza na papierosy w 2024 roku będzie na poziomie 276 złotych za każde 1000 sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej, na tytoń do palenia - 188,51 zł za każdy kilogram i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Jeśli chodzi natomiast o cygara i cygaretki, to stawka wyniesie 524,00 zł za każdy kilogram. Ile więc palacze będą musieli zapłacić za jedną paczkę papierosów? 

Tyle może kosztować paczka papierosów

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, podwyżka cen papierosów w tym roku może być na poziomie 60 groszy. W praktyce oznacza to, że ceny najtańszych papierosów mogą wynieść 17 złotych za jedną paczkę. Zgodnie z przepisami, większych wydatków na te produkty możemy spodziewać się w marcu 2024 roku. Jak na razie, w sprzedaży będą dalej papierosy z ubiegłoroczną akcyzą. 

Tagi: Akcyza