BiznesINFO.pl
CD Projekt ofiarą hakerów

Pexels/Mikhail Nilov

CD Projekt mocno odczuł hakerski atak. Musiał przełożyć raport

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

CD Projekt nie ma ostatnio dobrej passy. Po nieudanym debiucie gry Cyberpunk 2077 przyszedł czas na problemy techniczne. W związku z atakiem hakerskim spółka postanowiła odłożyć w czasie publikację raportów finansowych i aktualizację gry.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są skutki ataku hakerskiego na CD Projekt

  • Kiedy zostanie wypuszczona aktualizacja gry

  • Kiedy spółka planuje opublikować finansowe podsumowania

CD Projekt na celowniku hakerów

CD Projekt padł ofiarą ataku cyberprzestępców, który poważnie zakłócił jego funkcjonowanie. Oszuści wykradli kody gier i dokumenty firmowe. Choć od napaści minęły już dwa tygodnie to firma w dalszym ciągu nie może prowadzić niektórych działań.

W oficjalnym komunikacie spółka poinformowała, że zmaga się z „tymczasowym ograniczeniem dostępu do jej zasobów wewnętrznych”. Utrudnienia są związane z koniecznością „odtworzenia wspomnianych zasobów informatycznych spółki, przeprowadzenia analizy przyczyn i skutków ataku oraz wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu infrastruktury spółki”.

CD Projekt przesuwa termin, na który czekali gracze

W wyniku ataku hakerskiego i technicznych ograniczeń CD Projekt zadecydował o przesunięciu terminu kolejnej aktualizacji Cyberpunk 2077. Firma tłumaczy, że potrzebuje więcej czasu na dopracowanie szczegółów Patcha 1.2.

Zgodnie z deklaracją pakiet ma pojawić się w drugiej połowie marca i będzie zawierał wiele poprawek jakościowych i usprawnień. Portal gazeta.pl podaje, że opóźnienie o miesiąc to ogromne utrudnienie dla firmy, która przez aktualizację chciała poprawić swój wizerunek po nieudanym debiucie Cyberpunk 2077.

Zaledwie kilka dni po premierze okazało się, że gra nie może być odtwarzana na konsolach poprzednich generacji, a posiadacze tego typu sprzętu stanowili 41 proc. wszystkich 8 mln przedpremierowych zamówień Cyberpunk 2077. Gracze zwracali uwagę na m.in. znikające postacie, brakujące tekstury, zawieszające się obrazy, zapadające się pod ziemię pojazdy czy brak płynności animacji.

Z uwagi na te niedociągnięcia spółką zainteresował się nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W styczniu prezes instytucji oznajmił, że zamierza sprawdzić, czy CD Projekt „był świadomy braków gry Cyberpunk 2077” i w jaki sposób odnosi się do reklamacji składanych przez rozczarowanych klientów.

Niedopracowana gra przełożyła się także na zbiorowy pozew, który do amerykańskiego sądu skierowali tamtejsi inwestorzy CD Projekt. Śledczy mają prześledzić praktyki spółki w celu wykluczenia ewentualnego wprowadzenia kontrahentów w błąd i narażenia ich na poważne straty finansowe.

CD Projekt zapewnił, że kolejny pakiet aktualizacji z pewnością rozwiąże techniczne problemy, które pojawiły się w Cyberpunk 2077. Na pozytywny obrót sprawy gracze będą musieli poczekać jednak trochę dłużej.

Podsumowanie CD Projekt w późniejszym terminie

Atak hakerski uniemożliwił także terminową publikację raportów finansowych CD Projekt. Portal bankier.pl podaje, że jednostkowy i skonsolidowany raport roczny za 2020 r. zostanie zaprezentowany nie 30 marca, a 19 kwietnia 2021 r.

Nowy termin wyznaczono także dla skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 r. Dokumenty będą dostępne 27 maja, a nie 25 maja, jak wcześniej deklarował CD Projekt.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >