Polska i Węgry z kolejnymi sojusznikami w sprawie budżetu UE?
PAWEL JASKOLKA/REPORTER
Autor Radosław Święcki - 30 Listopada 2020

Media: Nagła zmiana sił w temacie budżetu UE. Kolejne sześć państw po stronie Polski i Węgier

Polska i Węgry nie są już osamotnione w sprawie budżetu UE? Według portugalskich mediów na powiązania wysokości funduszy unijnych z tzw. mechanizmem praworządności nie zgadza się jeszcze sześć państw. Poza Portugalią są to m.in. Czechy, Słowenia czy Chorwacja.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Co o sprawie sądzą portugalskie media i dlaczego ich doniesienia są tak ważne
 • Które państwa rzekomo popierają stanowisko Polski i Węgier
 • Dlaczego sprawa rozdysponowania unijnego budżetu jest tak pilna

Przełom ws. budżetu UE?

Czy szykuje się przełom w sprawie budżetu UE i Polska wraz z Węgrami zyskają sojuszników? Jak już informowaliśmy, portugalskie media podawały, że podczas niedawnej Rady Europejskiej, czyli spotkania szefów rządów państw należących do Unii Europejskiej w gronie owych sojuszników znalazła się Portugalia. Teraz okazuje się, że po stronie polskiego i węgierskiego rządu w sprawie tzw. warunkowości (chodzi o powiązanie wysokości funduszy unijnych z mechanizmem praworządności) jest jeszcze kilka innych państw.

Obława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaObława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaCzytaj dalej

Twierdzi tak lizboński tygodnik „Expresso”. Gazeta, jak podaje Polska Agencja Prasowa, zwraca uwagę, że przeciwnikiem powiązania wypłat środków unijnych z praworządnością od dłuższego czasu jest portugalski premier Antonio Costa, według którego debata w sprawie praworządności i próby wprowadzenia warunkowości wypłat z budżetu UE mogą spłycić znaczenie wartości europejskich.

- Omawianie kwestii wartości unijnych w powiązaniu z pieniędzmi wcale nie oznacza obrony tych walorów, ale spieniężanie ich, obniżenie ich znaczenia jedynie do środka wymiany – podkreśla portugalski szef rządu, którego słowa cytuje PAP.

Kontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadęKontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadęCzytaj dalej

Przeciwników wiązania praworządności z unijnymi środkami jak wspomniano jest według tygodnika więcej, bowiem podczas obrad instytucji europejskich takie stanowisko miały przedstawić również Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria, a także Chorwacja.

- Krytyka ta (…) dała Węgrom i Polsce atut polityczny służący temu, aby nie wiązać kwestii finansowych z praworządnością – pisze za „Expresso” Polska Agencja Prasowa.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Agencja przywołuje również niedzielną publikację dziennika „Publico”, który także zwraca uwagę na sprzeciw portugalskiego premiera w sprawie powiązania wypłat z unijnego budżetu, w tym uruchomienia wypłat z funduszu odbudowy, z kwestią praworządności.

ING wydał pilny komunikat. Spodziewaj się dużych ograniczeńING wydał pilny komunikat. Spodziewaj się dużych ograniczeńCzytaj dalej

Publikacji „Publico” i „Expresso” póki co nie potwierdza ministerstwo spraw zagranicznych Portugalii, które jak podaje PAP twierdzi, że kwestia przestrzegania praworządności jest ważna dla portugalskiego rządu.

Jak się nie podoba to TSUE?

Tymczasem jak już informowaliśmy, pod koniec ubiegłego tygodnia szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że szefowie państw i rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej wypracowali w lipcu kompromis w sprawie budżetu i tzw. mechanizmu warunkowości (chodzi o powiązanie funduszy unijnych z praworządnością), a następnie zwróciła się do państw, które mają w tej kwestii wątpliwości, czyli do Polski i Węgier.

- Dla tych, którzy mimo to mają wątpliwości, jest jasna droga - mogą to skierować do Trybunału Sprawiedliwości. To jest miejsce, w którym normalnie dochodzi do wyjaśnienia kwestii prawnych – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Słowa te w ostrych słowach skrytykował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, najostrzejszy w polskim rządzie krytyk wiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością. Ziobro stwierdził m.in., że szefowa KE „nie zna traktatów regulujących działanie Komisji Europejskiej”.

Robiłeś u nich zakupy? Padli ofiarą cyberataku, natychmiast zmień hasłoRobiłeś u nich zakupy? Padli ofiarą cyberataku, natychmiast zmień hasłoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 3. Wyprzedzanie na oblodzonej drodze zakończyło się dramatem. Wideo
 4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
 5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
 6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
 7. Pilny apel Justyny Kowalczyk. Gwiazda prosi o pomoc
 8. Błyskawiczna zapiekanka z buraka i ziemniaków, palce lizać.
Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówWyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News