BiznesINFO.pl
Polska i Węgry z kolejnymi sojusznikami w sprawie budżetu UE?

PAWEL JASKOLKA/REPORTER

Media: Nagła zmiana sił w temacie budżetu UE. Kolejne sześć państw po stronie Polski i Węgier

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Polska i Węgry nie są już osamotnione w sprawie budżetu UE? Według portugalskich mediów na powiązania wysokości funduszy unijnych z tzw. mechanizmem praworządności nie zgadza się jeszcze sześć państw. Poza Portugalią są to m.in. Czechy, Słowenia czy Chorw

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Co o sprawie sądzą portugalskie media i dlaczego ich doniesienia są tak ważne

  • Które państwa rzekomo popierają stanowisko Polski i Węgier

  • Dlaczego sprawa rozdysponowania unijnego budżetu jest tak pilna

Przełom ws. budżetu UE?

Czy szykuje się przełom w sprawie budżetu UE i Polska wraz z Węgrami zyskają sojuszników? Jak już informowaliśmy, portugalskie media podawały, że podczas niedawnej Rady Europejskiej, czyli spotkania szefów rządów państw należących do Unii Europejskiej w gronie owych sojuszników znalazła się Portugalia. Teraz okazuje się, że po stronie polskiego i węgierskiego rządu w sprawie tzw. warunkowości (chodzi o powiązanie wysokości funduszy unijnych z mechanizmem praworządności) jest jeszcze kilka innych państw.

Twierdzi tak lizboński tygodnik „Expresso”. Gazeta, jak podaje Polska Agencja Prasowa, zwraca uwagę, że przeciwnikiem powiązania wypłat środków unijnych z praworządnością od dłuższego czasu jest portugalski premier Antonio Costa, według którego debata  w sprawie praworządności i próby wprowadzenia warunkowości wypłat z budżetu UE mogą spłycić znaczenie wartości europejskich.

- Omawianie kwestii wartości unijnych w powiązaniu z pieniędzmi wcale nie oznacza obrony tych walorów, ale spieniężanie ich, obniżenie ich znaczenia jedynie do środka wymiany – podkreśla portugalski szef rządu, którego słowa cytuje PAP.

Przeciwników wiązania praworządności z unijnymi środkami jak wspomniano jest według tygodnika więcej, bowiem podczas obrad instytucji europejskich takie stanowisko miały przedstawić również Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria, a także Chorwacja.

- Krytyka ta (…) dała Węgrom i Polsce atut polityczny służący temu, aby nie wiązać kwestii finansowych z praworządnością – pisze za „Expresso” Polska Agencja Prasowa.

Agencja przywołuje również niedzielną publikację dziennika „Publico”, który także zwraca uwagę na sprzeciw portugalskiego premiera w sprawie powiązania wypłat z unijnego budżetu, w tym uruchomienia wypłat z funduszu odbudowy, z kwestią praworządności.

Publikacji „Publico” i „Expresso” póki co nie potwierdza ministerstwo spraw zagranicznych Portugalii, które jak podaje PAP twierdzi, że kwestia przestrzegania praworządności jest ważna dla portugalskiego rządu.

Jak się nie podoba to TSUE?

Tymczasem jak już informowaliśmy, pod koniec ubiegłego tygodnia szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że szefowie państw i rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej wypracowali w lipcu kompromis w sprawie budżetu i tzw. mechanizmu warunkowości (chodzi o powiązanie funduszy unijnych z praworządnością), a następnie zwróciła się do państw, które mają w tej kwestii wątpliwości, czyli do Polski i Węgier.

- Dla tych, którzy mimo to mają wątpliwości, jest jasna droga - mogą to skierować do Trybunału Sprawiedliwości. To jest miejsce, w którym normalnie dochodzi do wyjaśnienia kwestii prawnych  – powiedziała  szefowa Komisji Europejskiej.

Słowa te w ostrych słowach skrytykował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, najostrzejszy w polskim rządzie krytyk wiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością. Ziobro stwierdził m.in., że szefowa KE „nie zna traktatów regulujących działanie Komisji Europejskiej”.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >