Portugalia popiera żądania Polski
biznesinfo
Autor Konrad Karpiuk - 29 Listopada 2020

Media: Polska i Węgry nieoczekiwanie zyskały sojusznika. Kolejny kraj przeciwny związaniu budżetu UE z praworządnością

Portugalia nieoczekiwanie może poprzeć żądania Polski i Węgier w sprawie finansowania budżetu UE. Portugalskie media twierdzą, że choć brakuje oficjalnego poparcia, to za zamkniętymi drzwiami sytuacja wygląda zgoła inaczej. W ten sposób premier Antonio Costa chce przyśpieszyć wypłatę środków europejskich.

Zdaniem mediów Portugalia poparła stanowisko Polski i Węgier

Media w Portugalii twierdzą, że na ostatniej Radzie Europejskiej ich rząd poparł weto Polski i Węgier w sprawie budżetu UE. Dziennik "Publico" powołuje się na rozmowę telefoniczną z Witoldem Waszczykowskim, byłym szefem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Portugalia grała po naszej stronie […] w tej wojnie ideologicznej - cytowała gazeta polskiego polityka.

Co ciekawe, portugalskie MSZ nie chce potwierdzić tej informacji. "Publico" powołuje się jednak na inne źródła, według których premier Antonio Costa również jest przeciwko powiązaniu z praworządnością wysokości wypłat budżetu UE i funduszu odbudowy.

Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaDogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaCzytaj dalej

Dziennik twierdzi, że Portugalia swoje stanowisko przedstawiła za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej. Zdaniem "Publico" również niemieckie dokumenty mają potwierdzać krytyczne podejście portugalskiego rządu wobec systemu warunkowania wypłat unijnych środków.

Rewelacje "Publico" zdaje się potwierdzać także Radio Observador. Rozgłośna radiowa zaznacza, że choć oficjalnie MSZ Portugalii popiera przestrzeganie praworządności w UE, to premier Costa już od kilku miesięcy walczy o to, aby mechanizm warunkowania nie opóźnił wypłat z funduszu odbudowy.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Radio Observador przypomina również, że jeszcze w lipcu premier Portugalii wybrał się do Budapesztu. Wtedy media mówiły o spotkaniu z "mało prawdopodobnym dotychczas sojusznikiem", Viktorem Orbanem premierem Węgier (PAP).

MF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąMF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąCzytaj dalej

Weto Polski i Węgier w Sprawie budżetu UE

O wecie Polski i Węgier w sprawie uzależnienia budżetu UE i funduszu odbudowy od mechanizmu samorządności, pisały już media w całej Europie. Oba państwa od dłuższego czasu są na celowniku europejskich polityków, choćby ze względu na coraz bardziej autorytarną formę rządów.

Die Welt stwierdziło, że konflikt w UE jest "grą na czas". Wiele krajów potrzebuje szybkiej wypłaty środków z funduszu odbudowy, aby ratować się przed zapaścią gospodarczą po pandemii. Te pieniądze są potrzebne również Polsce. Dlatego zdaniem niemieckich mediów, swoje cele zrealizuje ta strona, która pierwsza zdecyduje się odpuścić politycznym oponentom.

Padają również sugestie, że ostatecznie to żądania UE zostaną zrealizowane. Jednak aby przedstawiciele Polski i Węgier "nie stracili twarzy" wśród swoich wyborców, zostanie wynegocjowana ugoda, bądź kompromis mający zadowolić obie strony.

Jest podpis prezydenta. Wiadomo kto dostanie więcej pieniędzy za zwalczanie pandemiiJest podpis prezydenta. Wiadomo kto dostanie więcej pieniędzy za zwalczanie pandemiiCzytaj dalej

Istnieją jednak obawy, że ostatecznie UE zdecyduje się na wykluczenie Polski i Węgier. W efekcie ani pieniądze z budżetu UE, ani z funduszu odbudowy nie zasiliłyby polskiego budżetu. Jednak taka sytuacja zagroziłaby spójności wspólnoty, oraz mogłaby wymagać wielu formalności, które jeszcze bardziej by wydłużyły proces wypłaty środków.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Mężczyzna wystawił pralkę na sprzedaż. Wystarczył jeden komentarz sąsiadów, zaczęła się awantura
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
  5. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
  6. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
  7. Dawid Kubacki zarobił w tym sezonie prawdziwą fortunę. A to dopiero dwa konkursy
  8. Zdrowe i nieziemsko pyszne. Mamy najlepszy przepis na kiszone buraki
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News