Przez pandemię budżet szybko straci na aktualności?
Wikipedia/adam-dalekie-pole
Autor Radosław Święcki - 7 Października 2020

Możliwa zmiana budżetu Polski. Rząd podał warunek, może łatwo się spełnić

Sejm rozpoczął pracę nad budżetem na przyszłym roku. Przedstawiciele partii rządzącej nie ukrywają jednak, że przyjęte obecnie założenia mogą okazać się nieaktualne, gdyby konieczne było wprowadzenie kolejnego lockdownu. Opozycja zarzuca obecnej ekipie, że zmarnowała okres koninunktury gospodarczej.

Budżet szybko straci na aktualności?

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała rządzącym szyki w kwestii realizacji tegorocznego budżetu (ktoś jeszcze pamięta, że miał to być pierwszy budżet bez deficytu). Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z powtórką. Pracę nad budżetem na 2021 roku ruszyły w środę w Sejmie, gdzie zorganizowano debatę towarzyszącą pierwszemu czytaniu projektu ustawy budżetowej na następny rok. Projekt zakłada, że dochody wyniosą 404,4 mld zł, zaś wydatki 486,7 mld zł, w związku z czym prognozowany deficyt to 82,3 mld zł.

Kontrole ruszyły w całym kraju wraz z sezonem grzewczym. Możesz zapłacić aż 5 tys. złKontrole ruszyły w całym kraju wraz z sezonem grzewczym. Możesz zapłacić aż 5 tys. złCzytaj dalej

Przedstawiciele partii rządzącej nie ukrywają jednak, że przyjęte założenia mogą stracić na aktualności w zależności od tego, jak rozwinie się pandemia koronawirusa. Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk podkreślił, że założenia mogą się zmienić np. w sytuacji, gdyby w przyszłym roku powtórzył się lockdown.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową szef komisji zaznaczył, że mimo niepewności budżet na 2021 rok został przygotowany "bardzo odpowiedzialnie". Kowalczyk zwócił uwagę, że wydatki w przyszłym roku będa realnie niższe niż w tym roku, ale wyższe w stosunku do 2019 roku. Co istotne, poseł partii rządzącej podkreślił, że budżet zachowuje wszystkie programy socjalne, które mają służyć wsparciu konsumpcji. Kowalczyk zauważył również, że zgodnie z projektem budżetu relacja długu do PKB wyniesie 52,7 proc., co jest znaczącym wzrostem, ale - jak zaznaczył poseł - “to bezpieczny margines do progu konstytucyjnego.

Rekonstrukcja nie tylko w rządzie. Zmiany także w kancelarii Dudy. Już wiemy, kogo zabraknieRekonstrukcja nie tylko w rządzie. Zmiany także w kancelarii Dudy. Już wiemy, kogo zabraknieCzytaj dalej

Nad projektem budżetu na przyszły roku suchej nitki nie zostawiają posłowie partii opozycyjnych. Dawny szef sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej podkreślał podczas debaty, że rząd dokonał "księgowej manipulacji" w budżecie na 2021 rok, co w jego ocenie najlepiej widać patrząc na dług z perspektywy metodologii liczenia długu państwa zgodnie z wytycznymi UE.- Według krajowej definicji, w tym i przyszłym roku dług publiczny wzrośnie o ponad 250 mld zł. Ale według metodologii unijnej ma wzrosnąć o ponad 465 mld zł - podkreślił Rosati, dodając, że rząd chętnie posługuje się definicją krajową, żeby zaniżyć faktyczne rozmiary długu publicznego.

Zdaniem polityka KO rząd wypycha poza budżet część wydatków państwa. Rosati wskazał tu zaciąganie pożyczek przez tzw. fundusz covidowski oraz Polski Fundusz Rozwoju.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Policjanci już wystawiają mandaty na 500 zł. Dają tylko jedną szansęPolicjanci już wystawiają mandaty na 500 zł. Dają tylko jedną szansęCzytaj dalej

Rząd zmarnował okres prosperity?

W ostrych słowach o projekcie budżetu mówił również m.in. poseł Dobromir Sośnierz zarzucając rządzącym, że zmarnowali czas koniunktury, wydając w tym okresie “pod korek”.

- Teraz, kiedy idzie gorzej znajdujemy się pod korkiem. To jedno wielkie wyparcie rzeczywistości. Brniecie w politykę, która doprowadziła nas na skraj bankructwa - powiedział Sośnierz.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł Lewicy Dariusz Wieczorek, podkreślając, że rozrzutność w trakcie prosperity doprowadziła do tego, iż dług publiczny przekroczy 1 bln 200 mld zł, co oznacza ok. 33 tys. zł na głowę każdego Polaka. Polityk zaapelował do rządzących o przedstawienie rzeczywistej sytuacji finansów państwa.

Biedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciejBiedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Upadł na tory i zasnął. 47-latek nie pamięta nawet, jak przejechał nad nim pociągUpadł na tory i zasnął. 47-latek nie pamięta nawet, jak przejechał nad nim pociągCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News