Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.03.2023 14:40

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków

List z ZUS pomiędzy pieniędzmi
East News

Osoba wnioskująca o przejście na emeryturę powinna zadbać, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiadał wszystkie potrzebne dokumenty. Inaczej nie wypłaci emerytury. Dotyczy to również wcześniejszego rozpoczęcia korzystania ze świadczenia.

Wcześniejsza emerytura

Prawo do wcześniejszej emerytury, zgodnie z informacjami portalu o2.pl, posiadają osoby urodzone w latach 1949-1968. Warunków co do przejścia jest jednak więcej.

Z przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę posiadają jedynie osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub ich praca miała znaczny stopień uciążliwości. Jest to możliwe również w przypadku pracy wymagającej wysokiej sprawności psychofizycznej.

Nie każdy skorzysta

Jeżeli pracownik faktycznie był zatrudniony w szczególnych warunkach, musi to potwierdzić pracodawca. Dokonuje tego poprzez wpis w odpowiednim miejscu na świadectwie pracy danej osoby.

Jak wynika z doniesień portalu o2.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał jeszcze więcej wymagań co do wcześniejszej emerytury. Można to zrobić, jeżeli osiągnęło się odpowiedni wiek emerytalny lub staż pracy bądź nie jest się członkiem OFE.

Chętny musi dopilnować wszystkich dokumentów

Wcześniejsza emerytura jest również możliwa, jeżeli nastąpiło zrzeczenie się środków z OFE na rzecz dochodów z budżetu. Inną ewentualnością jest posiadanie 20-letniego (kobiety) lub 25-letniego stażu (mężczyźni) składkowego i nieskładkowego, odpowiednio udokumentowanego.

Jeżeli wszystko się zgadza, należy złożyć wniosek do ZUS o wcześniejszą emeryturę z dołączonymi wszystkimi potrzebnymi dokumentamiw przypadku braków ZUS nie wypłaci emerytury. Portal o2.pl podaje, że można to zrobić stacjonarnie w lokalnym urzędzie, bądź przez internet.

Tagi: ZUS Emerytura