Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Boom na kampery. Poza pandemią eksperci widzą także inne przyczyny wzrostu zainteresowania
Maria Glinka
Maria Glinka 10.05.2021 02:00

Boom na kampery. Poza pandemią eksperci widzą także inne przyczyny wzrostu zainteresowania

Jakub Kaminski/EAST NEWS
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Kamper to wyjątkowo bezpieczna forma podróżowania w dobie pandemii. Jednak nie tylko koronawirus sprawił, że Polacy coraz częściej decydują się na taką formę spędzania urlopu. Karawaning zyskuje na popularności również dlatego, że zwiększyła się oferta producentów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile zwiększył się popyt na kampery

  • Od czego zaczął się ten boom

  • Kto najczęściej decyduje się na zakup pojazdów

Kamper na wakacje w dobie pandemii? Bezpieczeństwo gwarantowane

Kamper z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Jednak prawdziwy boom na karawaning wybuchł wraz z nadejściem koronawirusa. Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Samar, zdradził, że w ostatnim czasie popyt na kampery zdecydowanie wzrósł.

W I kwartale 2021 r. na terenie naszego kraju zarejestrowano 374 nowe kampery. To wzrost o 319,66 proc. względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Jednak dużą popularnością cieszy się także kamper używany.

Tego typu egzemplarzy zarejestrowano aż 477 w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. To o 165,62 proc. więcej niż między styczniem a marcem 2020 r. Puls Biznesu donosi się w całym 2020 r. zarejestrowano 949 nowych i 1599 używanych kamperów. Rok wcześniej zakupiono 662 nowych kamperów i 1282 z drugiej ręki.

Skąd to wzmożone zainteresowanie? Kamper zdecydowanie zyskał na pandemicznych obostrzeniach. - Pierwszą i raczej główną, jest pandemia COVID-19, dzięki której indywidualny transport samochodowy wrócił do łask po okresie, gdy zewsząd słychać było nawoływania, by korzystać z publicznych środków komunikacji, szczególnie w miastach - tłumaczył Balcerzyk. Zamknięte przez miesiące hotele to dość duża przeszkoda dla osób, które planowały wakacje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej urlopowiczów zaczęło sięgać po kamper, który zastępuje nocleg.

Ekspert wskazuje, że popyt na kampery rozpoczął się tak naprawdę od wzmożonego zainteresowania samochodami używanymi w dobie pandemii. Kryzys sprawił, że część osób zaczęła przywiązywać większą wagę do wydatków, a zakup pojazdu z drugiej ręki pozwala ograniczyć koszty.

Duży wybór, a ceny pozostają bez zmian

Zdaniem Balcerzyka druga, poboczna przyczyna popytu na kampery to rosnąca oferta producentów. W ich portfolio można znaleźć bardzo dużo zróżnicowanych pojazdów. Zarówno para, jak i wieloosobowa rodzina może znaleźć kamper idealny do swoich wakacyjnych potrzeb.

Osoby zainteresowane kamperami mają do wyboru np. przestronne pojazdy pięcioosobowe. Tak duży kamper posiada funkcjonalną kuchenkę, prysznic, toaletę, a nawet miejsca do spania pod unoszonym dachem. To prawdziwa „sypialnia na kółkach”.

Na bardziej kameralne wyjazdy dobrym wyborem jest kamper dwuosobowy, którego wielkość jest porównywalna ze zwykłym samochodem. Jednak warunki i wygoda, którą zapewnia kamper, nie mogą się równać z nawet najlepiej wyposażoną osobówką.

Bogata oferta producentów sprawia, że ceny kamperów utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? - Głównymi nabywcami kamperów są, i zapewne będą firmy, oferujące ich wynajem - przyznał ekspert.

Ceny za wynajem kampera są bardzo zróżnicowane. Na największy wydatek powinny przygotować się osoby, które planują urlop na kółkach w lipcu i sierpniu. Dzienny koszt wypożyczenia kampera w okresie wakacyjnym jest o 150-200 zł wyższy niż w maju czy we wrześniu.

W ocenie Balcerzyka zainteresowanie kamperami nie spadnie po pandemii. Ekspert twierdzi, że zalety wynikające z użytkowania kamperów mogą skłonić osoby, które do tej pory wynajmowały pojazdy do zakupu własnej „sypialni na kółkach”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]