BiznesINFO.pl

1820796/Pixabay

Porażająca sytuacja na rynku pracy. Ponad 40 bezrobotnych na 1 miejsce

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bezrobocie dzieli Polskę. Statystyki znów pokazują, że bogaty zachód poradził sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem dużo lepiej niż wschód. Dane o rynku pracy pokazują, że jest coraz lepiej, ale dalej nie ma powodów do przesadnego optymizmu. Pensje ostro poleciały w dół, nawet o 1000 złotych w ciągu trzech miesięcy. Analizujemy dane opublikowane przez GUS.

Bezrobocie spada. Ale nie wszędzie

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pensje spadły. Gdy jeszcze w styczniu średnia krajowa wynosiła 5,2 tys zł brutto i powoli rosła, by na początku marca osiągnąć poziom 5,4 tys. zł brutto, to koronawirus przyniósł wstrząs. Dane z końca czerwca wskazują, że średnia krajowa wyniosła zaledwie 5104 zł brutto. To spadek o 385 zł brutto. W przypadku "statystycznego Kowalskiego" łatwo można policzyć, że stracił on prawie 1000 zł brutto. A to wszystko jedynie w 3 miesiące.

Pensje jeszcze szybko się nie podniosą. Podnosi się za to rynek ofert pracy. Jest ich każdego dnia coraz więcej. Niestety, nie wszędzie. Jak podaje portal Money - odbicie widać głównie na zachodzie. Spójrzmy jednak jeszcze na to, jak kształtuje się liczba ofert na rynku. O ile w styczniu - podążając za GUS-em - było 76 tys. ofert, o tyle kwiecień to jedynie 47 tys. wolnych wakatów. Warto zauważyć, że rok temu prawie 90 tys. wolnych wakatów.

Polska bezrobociem podzielona

Dane dla całej Polski mogą dawać poczucie wychodzenia na prostą. Niestety, bańka pryska gdy spojrzymy na wyniki regionów. Widać bogaty i rozwijający się zachód Polski i biedny, niemogący go dogonić wschód. W województwie dolnośląskim, gdzie sytuacja jest najlepsza, na jedną ofertę przypada 8 bezrobotnych, po drugiej stronie skali jest podkarpackie, gdzie o jeden etat walczy 43 chętnych. Na podstawie danych z GUS-u publikujemy listę województw ze wskazaniem ilu bezrobotnych przypada na jedną ofertę pracy:- dolnośląskie: 8- opolskie: 9- śląskie, lubuskie,pomorskie, zachodnio-pomorskie: 11- wielkopolskie: 12- łódzkie: 16- małopolskie: 18- mazowieckie: 20- kujawsko-pomorskie: 21- świętokrzyskie: 29- lubelskie: 30- podlaskie: 31- podkarpackie: 43

Bardzo nieciekawie jest, gdy zejdziemy jeszcze szczebel niżej - na powiaty. Okazuje się, że w powiecie przemyskim (woj. podkarpackie) na jedną ofertę pracy przypada... 465 osób. Jak wskazują specjaliści z Money.pl, jest 28 powiatów w których na jedną ofertę przypada więcej niż 100 osób. Większość z nich znajduje się na wschodniej ścianie. Po drugiej stronie są powiaty, w których na jedną ofertę przypada mniej niż 10 chętnych - takich regionów można naliczyć aż 62. Większość z nich to położone w wielkich aglomeracjach bogate regiony.

Tagi:

Bezrobociepraca

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]