BiznesINFO.pl

Pexels/Mikhail Nilov

Bezrobocie z mocnym wzrostem w styczniu. Skok o 44 tys. osób

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtowało się bezrobocie w Polsce w ostatnich miesiącach

  • Ile osób jest obecnie bez pracy

  • Jakie są dalsze prognozy w tym zakresie

Bezrobocie znów w górę

W lutym 2020 r., tuż przed pierwszą falą pandemii, bezrobocie w Polsce wynosiło 5,5 proc. Jednak już w czerwcu, po okresie najbardziej dotkliwych obostrzeń, stopa bezrobocia wzrosła do 6,1 proc. Miniony rok zakończyliśmy z wynikiem 6,2 proc. Bez pracy pozostawało ponad milion osób.

Najnowsze dane opublikowane przez GUS wskazują, że początek 2021 r. rozpoczynamy od kolejnego skoku w statystykach. Według oficjalnych wyliczeń bezrobocie w Polsce osiągnęło poziom 6,5 proc. Liczba osób bez pracy wynosi obecnie 1 mln 90,4 tys., co oznacza wzrost o 44 tys. względem szacunków z grudnia 2020 r. i o 168 tys. względem stycznia 2020 r.

Niewykluczone, że wzrost bezrobocia miał związek z wdrożeniem nowych pandemicznych obostrzeń. Jesienne uderzenie koronawirusa oznaczało lockdown dla wielu branż, co również może mieć przełożenie na zatrudnienie. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika bowiem, że w grudniu 2020 r. z prowadzenia firmy zrezygnowało 47,3 tys. przedsiębiorców, podczas gdy działalność odwiesiło zaledwie 27,1 tys. osób.

Jednak eksperci zwracają uwagę, że przełom roku zazwyczaj charakteryzuje się spadkiem aktywności zawodowej Polaków. Dla przykładu bezrobocie odnotowało podobny skok między grudniem 2019 r., a styczniem 2020 r. (z 5,2 proc. do 5,5 proc.). Ich zdaniem są to wahania sezonowe, które dowodzą na względną stabilność rynku pracy również w czasie pandemii. Zasługi w tym zakresie przypisują rządowym tarczom antykryzysowym. Ekonomiści nie kryją jednak obaw o dalszą sytuację na rynku pracy, gdy pandemiczna pomoc od państwa zostanie ukrócona.

Niepełny obraz bezrobocia. Osób biernych zawodowo jest coraz więcej

Część ekspertów zwraca uwaga, że oficjalne statystyki prezentowane przez GUS nie prezentują całościowej kondycji rynku pracy w Polsce. W analizach urząd bierze bowiem pod uwagę wyłącznie liczbę zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Polsat News podaje, że osoby podejmujące aktywności zawodowe na podstawie umów cywilnoprawnych zazwyczaj nie są uwzględnianie w tych statystykach.

Co więcej, bezrobocie w Polsce to wynik analizy osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako „osoby bezrobotne”. Tymczasem, mamy do czynienia także z tzw. „osobami biernymi zawodowo”, które nie ubiegają się o status bezrobotnych i nie szukają nowego zajęcia - w dobie pandemii zapewne dlatego, że nie są w stanie.

To zjawisko dotyczy przede wszystkim grupy wiekowej 15-24. Portal gazeta.pl donosi, że liczba osób biernych zawodowo w tym wieku osiągnęła poziom 2 mln 394 tys. pod koniec trzeciego kwartału 2020 r. To o 122 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 r. i o 72 tys. więcej w porównaniu z końcem 2019 r.

Bezrobocie w Polsce w perspektywie długoterminowej

Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, nie kryje zaniepokojenia skalą osób pozostających bez pracy w Polsce. Jeżeli pojawi się ryzyko dalszego wzrostu bezrobocia to konieczne może być ponowne obniżenie stóp procentowych oraz zakup aktywów przez NBP w celu ożywienia gospodarki.

Jednak zdaniem analityków ING Banku Śląskiego nie należy spodziewać się radykalnego pobudzenia ekonomicznego aż do drugiej połowy 2021 r. Według ich prognoz w pierwszym kwartale PKB Polski spadnie o 2,3-2,5 proc. Mimo tego bieżący rok skończymy na plusie (wzrost o 4,5 proc.).

Jakie na tym tle będzie wyglądało bezrobocie? Komisja Europejska szacuje, że stopa bezrobocia w Polsce wyniesie w Polsce 5,3 proc. w całym 2021 r. Z kolei z prognoz NBP wynika, że w pierwszych dwóch kwartałach bezrobocie wyniesie 5,6 proc., a pod koniec roku zacznie spadać do okolic 5 proc. Styczniowy wzrost na razie oddala nas od tej wizji, co potwierdzają przewidywania niektórych ekonomistów.

Tagi:

Podobne artykuły

Praca

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >

Praca

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >

Finanse

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >
Praca

Paweł Makowiec

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >