BiznesINFO.pl
prawo jazdy na traktor

Domena publiczna

Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano

5 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

W przyszłym roku rozpocznie się Krajowy Plan Strategiczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiera on jedną nowość, dzięki której rolnicy otrzymają więcej pieniędzy niż się spodziewali.

Ostatnie zmiany w programie wprowadzono w końcówce listopada. Plan został już zaakceptowany przez Komisję Europejską, toteż jedyne co pozostaje rolnikom to czekanie na pierwszy dzień składania wniosków.

Większa dopłata bezpośrednia

Jak podaje portal Interia.pl, zmienia się wysokość dopłaty bezpośredniej. Obecnie wynosi ona 107 eur/ha, w 2023 wyniesie 116 eur/ha. Nie jest to jednak koniec, ponieważ ma ona rosnąć w kolejnych latach, dochodząc za 4 lata do wielkości 120 eur/ha.

Na powyższą dopłatę kwalifikuje się około 97 proc. rolników. Głównie są to ci, których gospodarstwa są mniejsze niż 50 ha. Zaliczki wyniosą maksymalnie 100 tys. euro.

Nowością są ekoschematy, czyli bezpośrednie dopłaty za działania na rzecz środowiska, klimatu i zwierząt. Dopłaty będą dotyczyć np. obszarów z roślinami miododajnymi, retencjonowania wody na użytkach zielonych oraz biologicznej ochrony roślin. Wymaganiem jest realizacja przez rolników celów środowiskowych.

Młodzi również zyskają

Dobre wieści też dla młodych rolników. Według informacji Interii, otrzymają oni dodatkowe pieniądze na pierwsze 30 ha. Jest jednak haczyk - ich gospodarstwo nie może przekroczyć 50 ha.

Wysokość tej dodatkowej dopłaty dla młodych wyniesie 44 eur/ha (wzrost o 4 eur). Dotacja uzupełniająca również wzrośnie - z 56 na 62 eur/ha.

Wnioski od połowy marca

Dobre strony reformy są też dla hodowców zwierząt. Dotacja dla nich wyniesie 95 euro za sztukę bydła, 11,08 euro za 1 kozę, i 25,35 za 1 owcę. Zwierzę musi mieć minimum 24 miesiące.

Minimalna liczba posiadanych zwierząt hodowlanych uprawniających do powyższej dotacji wynosi trzy. Wyjątkiem są gospodarstwa w województwach z powierzchnią gruntów rolnych poniżej średniej krajowej. Tam wystarczy tylko jedno zwierzę.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać od 15 marca 2023. Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi już zapewnia, że dzięki ukierunkowaniu wniosków, liczba rolników z dotacjami powinna wynieść więcej niż średnia krajowa.

Tagi:

rolnictwo

Paweł MakowiecAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >