
Pełen emocji list pracowników Amazona do Jeffa Bezosa. Proszą o zmiany, które wydawałby się być normą
Amazon Workers International to koalicja pracowników, która wystosowała list do szefa Jeffa Bezosa. Sygnatariusze domagają się w nim większej transparentności w kontekście dostępu do informacji na temat skali zakażeń wśród osób zatrudnionych w firmie. Łączna liczba zainfekowanych pracowników w dalszym ciągu nie została ujawniona, co zdaniem autorów pisma jest nieetyczną praktyką i stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Amazon ukrywa liczbę zakażonych pracowników?
Pracownicy Amazona skierowali list do szefa Jeffa Bezosa, w którym nie szczędzą słów krytyki wobec praktyk podejmowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe. Zatrudnieni „krytycznie oceniają (…) ukrywanie skali zachorowań w sieci logistycznej”, ponieważ stwarza to duże ryzyko dla zdrowia i życia osób pracujących w firmie. Oczekują zatem, ze Amazon wyjawi procedury wykrywania i zgłaszania przypadków koronawirusa oraz opublikuje listę potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków zarówno infekcji, jak i zgonów – podają serwisy.gazetaprawna.pl.
Sygnatariusze listu uważają, że Amazon niesłusznie uznał siebie za firmę, której działalność ma kluczowe znaczenie w czasie pandemii. Ponadto, uskarżają się na masowe zwolnienia i odbieranie głosu tym pracownikom, którzy otwarcie przeciwstawiają się bieżącej polityce spółki. „Wzywamy do zaprzestania tych praktyk” – grzmią w oświadczeniu.
Wyższe pensje i zmiana strategii Amazona wśród postulatów pracowników
Krytyka dotychczasowych działań firmy to tylko fragment listu skierowanego do prezesa Amazona. W drugiej części pracownicy zrzeszeni pod szyldem „Amazon Workers International” postulują m.in. stałe podwyżki. Zatrudnieni nie są usatysfakcjonowani kurtuazyjnymi komunikatami czy dziękczynnymi plakatami wywieszonymi w zakładowych toaletach – domagają się realnego wzrostu wynagrodzenia.
Co więcej, pracownicy dążą do wydłużenia przerw o 5 minut i zniesienia negatywnych informacji zwrotnych za produktywność. Oczekują również dwutygodniowego płatnego zwolnienia chorobowego i przedłużenia nieograniczonego urlopu bezpłatnego. Pracownicy liczą, że Amazon weźmie pod uwagę ryzyko, na jakie narażeni są pracownicy i wstrzyma dostawy nieistotnych produktów w tych państwach, w których takich blokad jeszcze nie wdrożono.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ujawniono. Zarażony pracownik z firmy kompletującej pakiety wyborcze, zaczyna się
Komfort i bezpieczeństwo pracy priorytetem
Zatrudnieni podkreślają również istotę bezpieczeństwa pracy w dobie pandemii. Postulują rezygnację z zatrudniania pracowników na czas określony przez agencje pracy tymczasowej. Żądają powrotu do pracy osób zwolnionych na podstawie wybiórczego egzekwowania wewnętrznych polityk i wytycznych” – czytamy w liście.
Amazon to amerykańska spółka, która zajmuje się handlem elektronicznym B2C i prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Według danych z 2018 r. przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 575 tys. pracowników.
ZOBACZ TAKŻE:
- Rozpędzony samochód roztrzaskał przystanek. Wszystko wyleciało w powietrze
- Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy zalecenia GIS. Nic już nie będzie tak, jak dawniej
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Ogromne zmiany w Polsce już w przyszłym tygodniu. Dla wielu to zła wiadomość
