Ali Express z podatkiem VAT
Unsplash/chuttersnap
Autor Maria Glinka - 3 Marca 2020

Koniec tanich zakupów z AliExpress. Cenę przesyłki podwyższą ci o VAT

AliExpress, Gearbest i Banggood będą podlegały rewolucyjnym zmianom, które nie ucieszą klientów. Niebawem do każdej przesyłki z Chin ma być doliczany VAT. Koniec czasów tanich zakupów z Azji zbliża się wielkimi krokami.

Ali Express przestanie się opłacać?

Ali Express i inne azjatyckie serwisy cieszą się dużą popularnością przez wzgląd na bardzo niskie ceny, które stale się utrzymują. Dzięki sprytnym sztuczkom sprzedawców np. nadawaniu przesyłki jako list czy próbka, klienci unikają płacenia konkretnych podatków. Inną metodą jest wysyłanie paczek do Europy przez Indie, Bangladesz czy Wietnam.

Nowe przepisy Unii Europejskiej, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r., ukrócą takie działania. Zgodnie z pakietem e-commerce uproszczeniu ma ulec zgłaszanie do procedury celnej przesyłek do wartości 1 tys. euro – podaje bankier.pl. Towary, których wartość nie przekroczy 150 euro, będą zwolnione z opłaty. Jednak podatek VAT i tak trzeba będzie zapłacić, więc zakupy z azjatyckich serwisów staną się mniej opłacalne.

Z kolei produkty wysyłane osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne będą podlegały zwolnieniu z należności podatkowych i celnych pod warunkiem, ze ich wartość nie przewyższy 45 euro – pisze Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z zasadami każdy towar importowany, który zostaje nadany w formie przesyłki pocztowej, podlega obciążeniu podatkowemu w postaci VAT. Jednak dzięki praktykom w postaci oznaczania paczek jako prezenty, można uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych (darowizny są zwolnione z VAT).

Azjatycki gigant zakupowy

Ali Express jest chińskim portalem sprzedażowym, który został uruchomiony w 2010 r. jako platforma sprzedaży detalicznej. W związku z cenami towarów, którą są niższe o około 50 proc. niż w innych sieciach handlowych, coraz więcej klientów decyduje się na zakupy z Chin. W tym także Polacy.

Tylko w 2018 r. Polska Poczta dostarczyła ok. 14 mln listów i 15 tys. paczek z Chin. Jest to potwierdzenie ogólnego trendu, zgodnie z którym coraz więcej obywateli decyduje się na zakupy internetowe.

Z raportów Gemiusa wynika, że zagranicznymi portalami zakupowymi posługuje się obecnie 23 proc. Polaków. Stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 2018 r., kiedy zaledwie 10 proc. ankietowanych deklarowało korzystanie z serwisów zagranicznych.

Coraz więcej Polaków kupuje online

W 2019 r. odnotowano, że aż 62 proc. obywateli kupuje produkty zarówno w polskich, jak i zagranicznych sklepach internetowych. Tym, co przekonuje Polaków do zakupów online jest przede wszystkim możliwość dokonania zakupu w dowolnym momencie (75 proc.) – pisze money.pl Klienci cenią sobie również swobodę zamawiania produktów bez konieczności jechania do sklepu (72 proc.) oraz nieograniczony czas wyboru (68 proc.).

Wśród najczęściej zamawianych produktów przez Polaków znajdują się odzież, dodatki i akcesoria (52 proc.) – podaje money.pl. 32 proc. internautów kupuje perfumy i kosmetyki, a 28 proc. – książki, filmy i płyty.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News