BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Akcyza na papierosy i alkohol mocno w górę. Wiemy, ile dokładnie zdrożeją

14 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Akcyza w 2020 roku na wyroby tytoniowe i alkohol będzie większa niż dotąd przypuszczano. Rząd właśnie podjął decyzję o sporym podniesieniu akcyzy. Projekt ustawy został wysłany do Sejmu. Podwyżka sprawi, że budżet państwa zasili w przyszłym roku ok. 1,7 m

Akcyza podwyższona aż o 10 procent

Akcyza wyższa na papierosy i alkohol już jest pewna. Jak podaje rmf24.pl, akcyza ma zostać podniesiona o 10 procent. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że podwyżka obejmie  "wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie".

Ceny uderzą nas po kieszeniach

Przedstawiciele branży tytoniowej i producenci alkoholi szacują, że taka podwyżka akcyzy spowoduje, że paczka papierosów zdrożeje średnio 1,20 zł, piwo 20-30 groszy, a butelka wódki o 2-3 zł.

Szacunki rządu są mniejsze, jednak one opierają się na wyliczeniu średniej dla wszystkich produktów, które są objęte akcyzą. Według szacunków rządu planowana podwyżka spowodowałaby, że cena półlitrowej butelki wódki będzie większa o 1,4 zł, półlitrowa puszka piwa zdrożeje o 6 groszy, a za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić o 1,02 zł więcej.

To pierwsza podwyżka od 2013 roku

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji podwyżka akcyzy o 10 procent sprawi, że do budżetu państwa trafi około 1,7 mld zł w przyszłym roku i tyle samo w kolejnych latach, gdzie będzie obowiązywać nowa akcyza. Będzie to pierwsza podwyżka akcyzy o siedmiu lat. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka dni temu wydawało się, że podwyżka wyniesie 3 procent. 

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, w zeszłym roku akcyza przyniosła wpływy do budżetu w wysokości 72 mld zł, natomiast w 2019 roku szacuje się je na ok. 71,5 mld zł.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >