Akcyza - wzrost rząd tłumaczy chęcią walki z nałogami
Pixabay/ fot. edar
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Listopada 2019

Akcyza na papierosy i alkohol mocno w górę. Wiemy, ile dokładnie zdrożeją

Akcyza w 2020 roku na wyroby tytoniowe i alkohol będzie większa niż dotąd przypuszczano. Rząd właśnie podjął decyzję o sporym podniesieniu akcyzy. Projekt ustawy został wysłany do Sejmu. Podwyżka sprawi, że budżet państwa zasili w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł.

Akcyza podwyższona aż o 10 procent

Akcyza wyższa na papierosy i alkohol już jest pewna. Jak podaje rmf24.pl, akcyza ma zostać podniesiona o 10 procent. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że podwyżka obejmie "wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie".

Ceny uderzą nas po kieszeniach

Przedstawiciele branży tytoniowej i producenci alkoholi szacują, że taka podwyżka akcyzy spowoduje, że paczka papierosów zdrożeje średnio 1,20 zł, piwo 20-30 groszy, a butelka wódki o 2-3 zł.

Szacunki rządu są mniejsze, jednak one opierają się na wyliczeniu średniej dla wszystkich produktów, które są objęte akcyzą. Według szacunków rządu planowana podwyżka spowodowałaby, że cena półlitrowej butelki wódki będzie większa o 1,4 zł, półlitrowa puszka piwa zdrożeje o 6 groszy, a za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić o 1,02 zł więcej.

To pierwsza podwyżka od 2013 roku

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji podwyżka akcyzy o 10 procent sprawi, że do budżetu państwa trafi około 1,7 mld zł w przyszłym roku i tyle samo w kolejnych latach, gdzie będzie obowiązywać nowa akcyza. Będzie to pierwsza podwyżka akcyzy o siedmiu lat. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka dni temu wydawało się, że podwyżka wyniesie 3 procent.

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, w zeszłym roku akcyza przyniosła wpływy do budżetu w wysokości 72 mld zł, natomiast w 2019 roku szacuje się je na ok. 71,5 mld zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News