BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Akcyza na papierosy i alkohol mocno w górę. Wiemy, ile dokładnie zdrożeją

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Akcyza podwyższona aż o 10 procent

Akcyza wyższa na papierosy i alkohol już jest pewna. Jak podaje rmf24.pl, akcyza ma zostać podniesiona o 10 procent. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że podwyżka obejmie  "wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie".

Ceny uderzą nas po kieszeniach

Przedstawiciele branży tytoniowej i producenci alkoholi szacują, że taka podwyżka akcyzy spowoduje, że paczka papierosów zdrożeje średnio 1,20 zł, piwo 20-30 groszy, a butelka wódki o 2-3 zł.

Szacunki rządu są mniejsze, jednak one opierają się na wyliczeniu średniej dla wszystkich produktów, które są objęte akcyzą. Według szacunków rządu planowana podwyżka spowodowałaby, że cena półlitrowej butelki wódki będzie większa o 1,4 zł, półlitrowa puszka piwa zdrożeje o 6 groszy, a za paczkę papierosów będzie trzeba zapłacić o 1,02 zł więcej.

To pierwsza podwyżka od 2013 roku

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji podwyżka akcyzy o 10 procent sprawi, że do budżetu państwa trafi około 1,7 mld zł w przyszłym roku i tyle samo w kolejnych latach, gdzie będzie obowiązywać nowa akcyza. Będzie to pierwsza podwyżka akcyzy o siedmiu lat. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka dni temu wydawało się, że podwyżka wyniesie 3 procent. 

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, w zeszłym roku akcyza przyniosła wpływy do budżetu w wysokości 72 mld zł, natomiast w 2019 roku szacuje się je na ok. 71,5 mld zł.

Tagi:

Akcyzarząd PiSrząd

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]