Abonament RTV powinien zostać zlikwidowany?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 24 Maja 2020

Abonament RTV do likwidacji. Popieracie ten pomysł?

Czy abonament RTV powinien zostać zlikwidowany? Dyskusja na ten temat trwa od lat, a kolejne rządy jedynie mówią o potrzebie zmian. W istocie od lat trwa zabawa w kotka i myszkę między rządzącymi a podatnikami.

Abonament RTV do likwidacji?

Dyskusja na temat likwidacji abonamentu RTV trwa od lat. Przeciwnicy obowiązkowej opłaty na media publiczne podkreślają, że nie chcą płacić na media, które publicznymi są jedynie w teorii, a tak naprawdę uprawiają rządową propagandę. Z kolei zwolennicy abonamentu tłumaczą, że media publiczne bez tych środków zginą i wówczas na placu boju pozostaną jedynie wysługujące się opozycji media komercyjne.

Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Czytaj dalej

Najbliżej zniesienia abonamentu RTV byliśmy w okresie pierwszego rządu Donalda Tuska (lata 2007-2011). To wtedy ówczesny szef rządu wygłosił pamiętne słowa, że abonament to haracz i nie ma sumienia namawiać rodaków do jego płacenia. Wielu Polaków wzięło sobie te słowa do serca i zwyczajnie przestało płacić, a sam Tusk, który obiecał zniesienie abonamentu o swoich zapewnieniach zapomniał, gdy tylko PO przejęła media publiczne (wyjaśnijmy, że stało się to dopiero po trzech latach rządów partii, z uwagi na fakt, że ewentualne wcześniejsze próby zmian w TVP zostałyby zablokowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomości

Zmian w abonamencie RTV nie wprowadziły również kolejne rządy. W związku z tym od lat tkwimy – jak słusznie zauważył portal Bezprawnik.pl – w patologicznym systemie, kiedy to Polacy niby składają się na dobro wspólne, mające realizować wzniosłą misję mediów publicznych, a w praktyce rządzący finansują ją z budżetu, czyli de facto z pieniędzy obywateli. Jak to działa?

Ano tak, że Polacy choć powinni płacić abonament, to w rzeczywistości go nie płacą, a że nie płacą, to rządzący wymyślili, że media publiczne dostaną z budżetu rekompensatę, która ma wyrównywać im wpływy utracone z powodu buntu obywateli. Tu warto przypomnieć, że właśnie o przyznanie owej rekompensaty (w wysokości 2 mld zł) toczył się niedawny spór miedzy prezydentem Andrzejem Dudą a PiS. Prezydent w zamian za przyznanie rekompensaty zażądał głowy prezesa TVP Jacka Kurskiego. Gdy Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę, Kurski zniknął z telewizji, ale tylko na chwilę, bo zaraz został doradcą p.o. prezesa TVP, a lada dzień ma wrócić na dawne stanowisko.

Bank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowałyBank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowałyCzytaj dalej

Jeśli nie abonament to co? Portal Bezprawnik.pl zwraca uwagę, że optymalnym rozwiązaniem byłoby np. wprowadzenie celowych dotacji przeznaczonych na zadania związane z realizacją misji mediów publicznych.

Przypomnijmy, że roczny abonament RTV to w tym roku 272,40 zł za telewizor lub radio i telewizor, zaś 84 zł za radio.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę
  2. Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy i na czym polega?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trafili na opuszczoną chatę pośrodku pustkowia w Polsce. Weszli do środka i aż przeszły ich ciarki, niewiarygodne
Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News