BiznesINFO.pl

PickPik

Abonament z darmowym dostępem do Facebooka nielegalny? Trybunał uznał, że narusza prawo unijne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Abonament z darmowym Facebookiem czy Whatsappem godzi w zasadę neutralności internetu

W opublikowanym 15 września wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie pozostawia suchej nitki na praktykach niektórych sieci telefonii komórkowej, których oferty abonamentowe zapewniające darmowy dostęp do usług i aplikacji konkretnych firm takich jak Facebook, Instagram, Whatsapp czy Spotify są niezgodne z unijnymi regulacjami dotyczącymi neutralności internetu.

Wyrok dotyczy co prawda węgierskiej spółki Telenor, jednak podobne oferty można znaleźć także wśród polskich sieci. Chodzi o oferty abonamentowe w ramach których transmisja danych na użytek aplikacji czy usług określonych firm są zwolnione z opłat. Oznacza to, że nie płacimy za transmisję danych internetowych związaną z użytkowaniem określonych komunikatorów mobilnych - np. Messengera - czy platform udostępniających muzykę, co dla wielu klientów może stanowić lukratywne rozwiązanie. Według TSUE takie praktyki stanowią jednak faworyzowanie określonych firm.

TSUE: abonament telefoniczny nie może faworyzować konkretnych usług czy aplikacji

"Niniejsze rozporządzenie ma na celu ustanowienie wspólnych zasad mających na celu zagwarantowanie równego i niedyskryminacyjnego traktowania transmisji danych w ramach świadczenia usług dostępu do [I]nternetu oraz związanych z tym praw użytkowników końcowych. Ma ono na celu ochronę użytkowników końcowych oraz równocześnie zagwarantowanie nieprzerwanego funkcjonowania ekosystemu internetowego stanowiącego siłę napędową innowacji." - czytamy w wyroku TSUE o sygnaturze C-807/18.

Wyrok nakazuje węgierskiej spółce Telenor zaprzestanie dyskryminujących praktyk, w wyniku których giganci tacy jak Facebook czy Spotify mają dzięki zwolnieniu z opłat abonamentowych znaczną przewagę rynkową nad mniejszymi usługodawcami.

W oparciu o uznawaną w UE zasadę neutralności internetu TSUE opowiada się przeciwko tego rodzaju faworyzowaniu niektórych firm. "W ramach świadczenia usług dostępu do [I]nternetu, dostawcy tych usług powinni traktować każdy ruch równo, bez dyskryminacji, ograniczeń czy ingerencji, bez względu na nadawcę lub odbiorcę, treść, aplikację lub usługę, lub urządzenie końcowe (...) Tego rodzaju oferty pakietowe mogą bowiem zwiększać korzystanie z aplikacji i usług uprzywilejowanych, a w związku z tym powodować mniejsze zainteresowanie korzystaniem z innych dostępnych aplikacji i usług, biorąc pod uwagę środki, za pomocą których dostawca usług dostępu do internetu czyni korzystanie z nich trudniejszym technicznie, jeśli nie niemożliwym" - tłumaczy TSUE.

Jak wskazuje portal bezprawnik.pl, wyrok TSUE - jako że dotyczy całej Unii Europejskiej - może mieć też wpływ na polskich operatorów sieci komórkowych, którzy kuszą klientów podobnymi ofertami co węgierski Telenor. Jednak respektowanie tego wyroku przez polskich operatorów zależeć będzie od tego, jak ustosunkują się do niego sądy krajowe.

Tagi:

UEFacebook

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]