Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > 800 plus na kontach już w grudniu? Niektórzy rodzice dostaną jeszcze więcej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.12.2023 11:54

800 plus na kontach już w grudniu? Niektórzy rodzice dostaną jeszcze więcej

dziecko pieniądze
Pixabay/Endho, Iberion

Grudzień to czas zwiększonych wydatków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W tym roku jednak do niektórych uśmiechnie się szczęście, bo szybko będą mogli odbić się od finansowego dna. Stanie się tak za sprawą wcześniejszej wypłaty świadczenia wychowawczego na dziecko. Nie dość więc, że wybrańcy otrzymają styczniowe pieniądze jeszcze w tym roku, to na dodatek będzie to już nie 500, a 800 złotych. Łącznie daje to aż 1300 złotych w jednym miesiącu. Kto może liczyć na prezent?

Ostatni miesiąc z 500 plus

Rodzice dzieci, na które przysługuje świadczenie wychowawcze w ramach programu “Rodzina 500 plus” mogą zacierać ręce. Już od stycznia na ich konta trafiać będzie nie 500, a 800 złotych. Wszystko dzięki uchwalonej przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawie. Są jednak pewne wyjątki.

Co prawda, przyjęło się, że zmienione przepisy obowiązywać będą od nowego roku, jednak nie wyklucza się, iż z powodu wdrażania w życie regulacji, niektórzy otrzymają pieniądze z opóźnieniem, czyli w lutym. To opcja ostateczna, a sam ZUS zapewnia, że zrobi wszystko, by po nią nie sięgać. Pewne natomiast, że część rodzin zobaczy przelewy nawet wcześniej.

Niepokojące wieści ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy dostaną po kieszeniach

Niektórzy pieniądze dostaną wcześniej

W przypadku świadczenia 500 plus obowiązuje dokładnie ten sam mechanizm, co dla wypłat emerytur i rent. Poszczególni beneficjenci mają więc swoje stałe daty, kiedy to otrzymują z ZUS pieniądze. I tak, np. 500 złotych instytucja wypłaca 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dnia miesiąca.

ZOBACZ: Nowa funkcja mObywatel. Można oszczędzić sporo pieniędzy

Jak jednak wiadomo, kalendarz się zmienia, dlatego ustawodawca zastrzegł, że jeśli data wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, pieniądze przekazywane są w ostatni poprzedzający dzień roboczy.

Jeśli chodzi o grudzień 2023 roku, taka sytuacja wypadnie aż trzykrotnie. Zamiast w soboty 2., 9. i 16. grudnia, ZUS przeleje 500 złotych w piątki odpowiednio 1., 8. i 15. grudnia. Co więcej, osoby przypisane do 2. dnia miesiąca, będą mogły liczyć na konkretny bonus.

Bonus dla beneficjentów. Aż 1300 zł w jednym miesiącu

Aby rozwikłać zagadkę, musimy spojrzeć na kalendarz na przyszły rok. Wyraźnie widać w nim, że 2 stycznia to wtorek, czyli normalny dzień pracy, jednak wielu pracodawców oddaje wówczas pracownikom wolne za sobotę 6 stycznia.

Z tego też powodu wysoce prawdopodobne, że ZUS, podobnie jak w minionych latach, przyspieszy wypłaty, aby dotrzymać terminu i uniknąć opóźnień. Dla niektórych oznacza to wpływ na konta łącznie 1300 złotych w tym miesiącu.

ZOBACZ: W 2024 wróci słynny dodatek finansowy? Teraz wszystko w rękach polityków

Jednocześnie, ZUS przypomina, że w sieci krąży fałszywa informacja o możliwości wypłacenia wyrównania do 500 plus od sierpnia 2023 r. W ten sposób oszuści chcą wyłudzić nasze dane osobowe.

Źródło: Rzeczpospolita, Radio ZET