BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

500 plus wciąż bulwersuje

Program Rodzina 500 plus to fundamentalna obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Pierwotnym założeniem programu było zachęcenie Polaków do zakładania rodziny i posiadania dzieci. Niestety, wobec statystyk program nie spełnił swojego postulatu, ale rząd się z niego nie wycofał.

Obecnie 500 plus przyznawane jest na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu. Kwestia ta bardzo bulwersuje sporą część społeczeństwa, a także część partii opozycyjnych.

500 plus było krytykowane początkowo przez obecną opozycję, nazywającą je rozdawnictwem publicznym pieniędzy. Problemem, który jedynie zaogniał dyskusję wokół świadczenia były głośne doniesienia dotyczące marginesu beneficjentów. Tym zarzucano, że pieniądze nie są przeznaczane na potrzeby dzieci, a podnoszenie komfortu życia rodziców. Istotna jest także kwestia tego, ile pieniędzy rocznie pochłania flagowy program socjalny PiS.

Według wyliczeń to nawet 40 mld zł rocznie, dlatego w dobie pandemii koronawirusa i dziury budżetowej na ponad 100 mld zł, wiele środowisk domagało się nawet zawieszenia programu. Rząd odrzuca podobne wezwanie i twardo stoi przy swoim, że 500 plus zostaje.

- Środki, które przeznaczamy na program, są znaczne i chcemy je utrzymać. Myślę, że po okresie pandemii, gdy gospodarka będzie na normalnych obrotach, będzie można rozpocząć dyskusję o tym, jak tymi środkami dysponować - tłumaczy Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W dobie kryzysu gospodarczego to 500 plus wydaje się być idealnym kandydatem do usunięcia ze wszystkich programów socjalnych rządu. Mimo to beneficjenci mogą spać spokojnie, bowiem 500 plus nadal będzie na nich czekać. Problem pojawia się jednak w realnej jego wartości.

500 plus warte coraz mniej

Według danych przedstawionych przez portal money.pl, wartość 500 plus przez ostatnie lata bardzo spadła. De facto 500 plus było warte 500 zł w 2015 r., jednakże po latach od wejścia w życie jego wartość cały czas spada. Wszystko zaczyna się na inflacji, która, jak wynika z danych Eurostatu, jest w Polsce dziesięciokrotnie wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Zatem wzrost kosztów utrzymania i życia rośnie, a wartość pieniądza maleje. Ile jest wobec tego warte 500 plus? "W ciągu pierwszego roku funkcjonowania, inflacja zmniejszyła realną wartość 500 plus o 10 zł, a rok później o 29 zł. Obecnie siła nabywcza świadczenia to 454 zł" - podaje portal.

Aby świadczenie mogło nadrobić starty, rząd musiałby zwaloryzować je do co najmniej 550,14 zł, ale tego unika jak ognia. Rada Ministrów bardzo niechętnie wypowiada się w sprawie waloryzacji 500 plus, a ostatnim czasem w sprawie głucho milczy. Co więcej, jedynymi zapewnieniami są te dotyczące trwałości świadczenia nawet w dobie kryzysu.

Coraz bardziej więc zwraca się uwagę na polityczne oddziaływanie programu 500 plus zamiast na jego wpływ ekonomiczny czy choćby demograficzny. Ekonomiści, ale także społeczeństwo zaczyna spekulować o tym, ile jeszcze świadczenie utrzyma się na powierzchni w obecnej formie.

Tagi:

Dziecko500 plusświadczenia socjalne

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >