BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.10.2020. n/z Banknot 500 zl i znak plusa.

East News, Arkadiusz Ziolek

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

O programie Rodzina 500 plus PiS mówi głośno już od 2015 r., jednakże konsekwentnie milczy na temat malejącej z roku na rok wartości pieniądza. Jak się okazuje, faktycznie Polacy do ręki dostaną 454 zł. Czy istnieje ratunek dla sławnego 500 plus?

500 plus wciąż bulwersuje

Program Rodzina 500 plus to fundamentalna obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Pierwotnym założeniem programu było zachęcenie Polaków do zakładania rodziny i posiadania dzieci. Niestety, wobec statystyk program nie spełnił swojego postulatu, ale rząd się z niego nie wycofał.

Obecnie 500 plus przyznawane jest na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu. Kwestia ta bardzo bulwersuje sporą część społeczeństwa, a także część partii opozycyjnych.

500 plus było krytykowane początkowo przez obecną opozycję, nazywającą je rozdawnictwem publicznym pieniędzy. Problemem, który jedynie zaogniał dyskusję wokół świadczenia były głośne doniesienia dotyczące marginesu beneficjentów. Tym zarzucano, że pieniądze nie są przeznaczane na potrzeby dzieci, a podnoszenie komfortu życia rodziców. Istotna jest także kwestia tego, ile pieniędzy rocznie pochłania flagowy program socjalny PiS.

Według wyliczeń to nawet 40 mld zł rocznie, dlatego w dobie pandemii koronawirusa i dziury budżetowej na ponad 100 mld zł, wiele środowisk domagało się nawet zawieszenia programu. Rząd odrzuca podobne wezwanie i twardo stoi przy swoim, że 500 plus zostaje.

- Środki, które przeznaczamy na program, są znaczne i chcemy je utrzymać. Myślę, że po okresie pandemii, gdy gospodarka będzie na normalnych obrotach, będzie można rozpocząć dyskusję o tym, jak tymi środkami dysponować - tłumaczy Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W dobie kryzysu gospodarczego to 500 plus wydaje się być idealnym kandydatem do usunięcia ze wszystkich programów socjalnych rządu. Mimo to beneficjenci mogą spać spokojnie, bowiem 500 plus nadal będzie na nich czekać. Problem pojawia się jednak w realnej jego wartości.

500 plus warte coraz mniej

Według danych przedstawionych przez portal money.pl, wartość 500 plus przez ostatnie lata bardzo spadła. De facto 500 plus było warte 500 zł w 2015 r., jednakże po latach od wejścia w życie jego wartość cały czas spada. Wszystko zaczyna się na inflacji, która, jak wynika z danych Eurostatu, jest w Polsce dziesięciokrotnie wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Zatem wzrost kosztów utrzymania i życia rośnie, a wartość pieniądza maleje. Ile jest wobec tego warte 500 plus? "W ciągu pierwszego roku funkcjonowania, inflacja zmniejszyła realną wartość 500 plus o 10 zł, a rok później o 29 zł. Obecnie siła nabywcza świadczenia to 454 zł" - podaje portal.

Aby świadczenie mogło nadrobić starty, rząd musiałby zwaloryzować je do co najmniej 550,14 zł, ale tego unika jak ognia. Rada Ministrów bardzo niechętnie wypowiada się w sprawie waloryzacji 500 plus, a ostatnim czasem w sprawie głucho milczy. Co więcej, jedynymi zapewnieniami są te dotyczące trwałości świadczenia nawet w dobie kryzysu.

Coraz bardziej więc zwraca się uwagę na polityczne oddziaływanie programu 500 plus zamiast na jego wpływ ekonomiczny czy choćby demograficzny. Ekonomiści, ale także społeczeństwo zaczyna spekulować o tym, ile jeszcze świadczenie utrzyma się na powierzchni w obecnej formie.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >