fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.10.2020. n/z Banknot 500 zl i znak plusa.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 28 Listopada 2020

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia

O programie Rodzina 500 plus PiS mówi głośno już od 2015 r., jednakże konsekwentnie milczy na temat malejącej z roku na rok wartości pieniądza. Jak się okazuje, faktycznie Polacy do ręki dostaną 454 zł. Czy istnieje ratunek dla sławnego 500 plus?

500 plus wciąż bulwersuje

Program Rodzina 500 plus to fundamentalna obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Pierwotnym założeniem programu było zachęcenie Polaków do zakładania rodziny i posiadania dzieci. Niestety, wobec statystyk program nie spełnił swojego postulatu, ale rząd się z niego nie wycofał.

Najwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieNajwygodniejsze i najbardziej ekonomiczne samochody dla rodzin. Modele, które można kupić w rozsądnej cenieCzytaj dalej

Obecnie 500 plus przyznawane jest na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu. Kwestia ta bardzo bulwersuje sporą część społeczeństwa, a także część partii opozycyjnych.

500 plus było krytykowane początkowo przez obecną opozycję, nazywającą je rozdawnictwem publicznym pieniędzy. Problemem, który jedynie zaogniał dyskusję wokół świadczenia były głośne doniesienia dotyczące marginesu beneficjentów. Tym zarzucano, że pieniądze nie są przeznaczane na potrzeby dzieci, a podnoszenie komfortu życia rodziców. Istotna jest także kwestia tego, ile pieniędzy rocznie pochłania flagowy program socjalny PiS.

Według wyliczeń to nawet 40 mld zł rocznie, dlatego w dobie pandemii koronawirusa i dziury budżetowej na ponad 100 mld zł, wiele środowisk domagało się nawet zawieszenia programu. Rząd odrzuca podobne wezwanie i twardo stoi przy swoim, że 500 plus zostaje.

Wszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająWszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająCzytaj dalej

- Środki, które przeznaczamy na program, są znaczne i chcemy je utrzymać. Myślę, że po okresie pandemii, gdy gospodarka będzie na normalnych obrotach, będzie można rozpocząć dyskusję o tym, jak tymi środkami dysponować - tłumaczy Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W dobie kryzysu gospodarczego to 500 plus wydaje się być idealnym kandydatem do usunięcia ze wszystkich programów socjalnych rządu. Mimo to beneficjenci mogą spać spokojnie, bowiem 500 plus nadal będzie na nich czekać. Problem pojawia się jednak w realnej jego wartości.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany
Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuSzykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuCzytaj dalej

500 plus warte coraz mniej

Według danych przedstawionych przez portal money.pl, wartość 500 plus przez ostatnie lata bardzo spadła. De facto 500 plus było warte 500 zł w 2015 r., jednakże po latach od wejścia w życie jego wartość cały czas spada. Wszystko zaczyna się na inflacji, która, jak wynika z danych Eurostatu, jest w Polsce dziesięciokrotnie wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Zatem wzrost kosztów utrzymania i życia rośnie, a wartość pieniądza maleje. Ile jest wobec tego warte 500 plus? "W ciągu pierwszego roku funkcjonowania, inflacja zmniejszyła realną wartość 500 plus o 10 zł, a rok później o 29 zł. Obecnie siła nabywcza świadczenia to 454 zł" - podaje portal.

Nowa ulga już pewna. Trzeba tylko spełnić jeden z dwóch warunków, aby otrzymać pomoc od państwaNowa ulga już pewna. Trzeba tylko spełnić jeden z dwóch warunków, aby otrzymać pomoc od państwaCzytaj dalej

Aby świadczenie mogło nadrobić starty, rząd musiałby zwaloryzować je do co najmniej 550,14 zł, ale tego unika jak ognia. Rada Ministrów bardzo niechętnie wypowiada się w sprawie waloryzacji 500 plus, a ostatnim czasem w sprawie głucho milczy. Co więcej, jedynymi zapewnieniami są te dotyczące trwałości świadczenia nawet w dobie kryzysu.

Coraz bardziej więc zwraca się uwagę na polityczne oddziaływanie programu 500 plus zamiast na jego wpływ ekonomiczny czy choćby demograficzny. Ekonomiści, ale także społeczeństwo zaczyna spekulować o tym, ile jeszcze świadczenie utrzyma się na powierzchni w obecnej formie.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Carrefour odwraca się od TVP. Wszystko przez mowę nienawiści wobec osób LGBTCarrefour odwraca się od TVP. Wszystko przez mowę nienawiści wobec osób LGBTCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News