Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kluczowa zmiana w programie 500 plus. Wyjaśniamy, jak utrzymać świadczenie
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 17.01.2021 01:00

Kluczowa zmiana w programie 500 plus. Wyjaśniamy, jak utrzymać świadczenie

500 plus nowe zasady
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany przejdzie program 500 plus

  • Do kiedy jest czas na składanie wniosków

  • Co z osobami, które spóźnią się ze złożeniem podania

500 plus z kosmetycznymi zmianami, ale istotnymi dla świadczeniobiorców

500 plus wciąż będzie funkcjonować jako comiesięczne świadczenie na każde dziecko do 18 lat w rodzinie. Mimo pojawiających się w mediach informacji o możliwej zamianie pieniędzy na bony, lub wprowadzenie progu dochodowego, tą kwestię rząd pozostawił nienaruszoną.

Zmiana będzie dotyczyć jednak okresu rozliczeniowego. Obecny trwał od października 2020 do maja 2021 roku. Teraz świadczenie 500 plus ma być ponownie ustalane na okres roczny, czyli od 1 czerwca do 31 maja przyszłego roku kalendarzowego.

Co zrobić żeby nie stracić świadczenia 500 plus?

- Od 1 lutego drogą elektroniczną można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy - informowała szefowa MRiPS, Marlena Maląg.

Wniosek o otrzymanie świadczenia 500 plus od 1 czerwca 2021 roku można złożyć na portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną, a także za pośrednictwem serwisu PUE ZUS. Składanie wniosków papierowych będzie możliwe dopiero od 1 kwietnia.

- Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku - informowała minister Maląg.

Jak informuje Business Insider, wniosek o 500 plus złożony po terminie, czyli od 1 do 31 maja oznacza, że świadczenia za czerwiec i lipiec zostaną wypłacone najpóźniej do 31 lipca 2021 roku. W przypadku złożenia wniosku w czerwcu pieniędzy za czerwiec, lipiec i sierpień można oczekiwać do końca sierpnia.

Kto będzie zwlekał, straci bezpowrotnie należne im 500 plus

Osoby, które będą zwlekać ze złożeniem wniosku jeszcze dłużej, czyli aż do lipca, stracą pieniądze przysługujące im za kilka miesięcy. Bezpowrotnie zostanie utracona możliwość odzyskania zaległego świadczenia 500 plus.

- Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Nie warto zwlekać - zaznaczała szefowa MRiPS.

Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej od kwietnia 2016 roku (gdy program 500 plus wystartował) do końca 2020 roku do polskich rodzin trafiło 134,4 mld zł. Tyle pieniędzy wypłacono na 6,5 mln dzieci.

Świadczenie 500 plus było jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości, gdy partia szła do wyborów w 2015 roku. Z początku miał on na celu stymulować współczynnik urodzeń, ale w obliczu braku efektów ostatecznie uznano go za program socjalny.