Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 500 miliardów euro na obronność. Oto nowy pomysł UE
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 05.12.2024 22:36

500 miliardów euro na obronność. Oto nowy pomysł UE

Europa
fot. Pxhere

Unia Europejska rozważa podjęcie bardziej zdecydowanych działań w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Ambitne plany finansowania wspólnych projektów obronnych, o których pisze „Financial Times", stanowią kolejny krok w tym kierunku. Państwa członkowskie UE rozpatrują możliwość utworzenia wspólnego funduszu na obronę, który miałby być finansowany poprzez emisję obligacji zabezpieczonych gwarancjami krajowymi.

Zmiana europejskiej architektury bezpieczeństwa

Wobec zmieniającego się krajobrazu geopolitycznego i niepewności związanej z przyszłością transatlantyckiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa po wyborze Trumpa, Unia Europejska myśli nad podjęciem kroków w kierunku zwiększenia swojego potencjału defensywnego.

Celem proponowanego funduszu jest stworzenie wspólnego instrumentu finansowego, który umożliwiłby państwom członkowskim UE oraz potencjalnym partnerom, takim jak Wielka Brytania i Norwegia, wspólne finansowanie dużych projektów zbrojeniowych.

Wielkie zmiany cen ropy. Polacy muszą się na to przygotować Migracja motorem napędowym dla gospodarki. Obcokrajowcy zakładają coraz więcej firm

500 miliardów na obronność

Jak informuje „Financial Times”, głównym czynnikiem napędzającym tę inicjatywę jest chęć zmniejszenia zależności od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa. Groźby prezydenta Trumpa dotyczące wycofania amerykańskich wojsk z Europy oraz niepewność co do przyszłej polityki zagranicznej USA zmuszają Stary Kontynent do poszukiwania nowych rozwiązań.

Utworzenie wspólnego funduszu obronnego miałoby umożliwić Unii Europejskiej zwiększenie wydatków na obronność i wzmocnienie swojej zdolności do samodzielnego reagowania na wyzwania bezpieczeństwa. „Financial Times” informuje, że celem ma być zebranie ponad 500 miliardów euro. 

Sposób finansowania opierałby się na emisji obligacji zabezpieczonych gwarancjami krajowymi państw uczestniczących. Dzięki temu ryzyko związane z inwestycjami byłoby rozłożone na wiele podmiotów, co ułatwiłoby pozyskanie kapitału na rynkach finansowych.

Udział w funduszu miałby być dobrowolny, co pozwala na stopniowe budowanie koalicji państw wspierających tę inicjatywę. Otwarty charakter funduszu umożliwiałby również udział państw spoza UE, takich jak wspomniane Wielka Brytania, czy Norwegia. 

F35 fot gert jan degroot Pxhere.jpg
fot. Gert Jan Degroot, Pxhere

Niemcy hamulcowym?

Według informacji brytyjskiego dziennika, pomysł popierają między innymi Holandia, Dania oraz Finlandia. Wielka Brytania nie podjęła jeszcze decyzji, natomiast największe obawy budzi tradycyjnie stanowisko Niemiec. Jednym z najważniejszych jest bowiem konieczność osiągnięcia porozumienia między państwami w sprawie szczegółów funkcjonowania funduszu, w tym kwestii podziału kosztów i zarządzania ryzykiem. 

Trzeba będzie również opracować regulacje prawne, które zapewnią skuteczne zarządzanie takim instrumentem finansowym.