BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

13. emerytura a sprawa dodatkowych świadczeń pieniężnych. Ważna jest jedna ustawa

21 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

13 emerytura ma być wypłacana co roku, w kwietniu, w kwocie minimalnego świadczenia emerytalnego. Czy wypłata trzynastki będzie mieć znaczenie przy ubieganiu się o inne świadczenia?

13 emerytura już na stałe

Długo nie było wiadomo, czy 13 emerytura będzie wypłacana. Ostatecznie rząd znalazł środki, przekształcając Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy. W efekcie z Fundusz może przeznaczać pieniądze nie tylko na pomoc osobom niepełnosprawnym, ale też emerytom i rencistom. Świadczeniobiorcy mogli się zastanawiać, czy wypłata 13 emerytury będzie mieć wpływ przy ubieganiu się o inne świadczenia.

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że 13 emerytura nie będzie wliczana do kryterium dochodowego przy ubieganiu się o zasiłki rodzinne oraz z pomocy społecznej. Jest to możliwe dzięki ustawie z 9 stycznia 2020 roku o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli 13 emeryturze. Zgodnie z ustawą 13 emerytura ma być wypłacana każdego roku, w kwietniu, w kwocie minimalnego świadczenia emerytalnego.

13 emerytura bez wpływu na inne świadczenia

“Co ważne w ustawie zostały zawarte regulacje, które spowodują, że jej uzyskanie nie będzie uwzględniane przy wyliczaniu dochodu rodziny w sytuacji ubiegania się o różne świadczenia uzależnione od konieczności spełniania kryterium dochodowego” - czytamy.

Gazeta pisze, że takie wyłączenie będzie możliwe w sytuacji, gdy senior będzie wnioskował o dopłatę do czynszu na podstawie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, gdzie pod uwagę bierze się dochody z ostatnich sześciu miesięcy, a także o wsparcie z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

O inne świadczenia nie musisz się martwić

Nie uwzględnianie 13 emerytury w kryterium dochodowym będzie obejmować zarówno świadczenia finansowe takie jak zasiłki celowe, jak pomocy niepieniężnej, takich jak usługi opiekuńcze. 13 emerytura nie będzie traktowana jako dochód także w chwili przyznawania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

“DGP” podaje, że wypłata 13 emerytury nie będzie mieć wpływu przy ustalaniu przez gminę prawa do pomocy finansowej z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, w tym przede wszystkich specjalnego zasiłku rodzinnego. Oprócz tego 13 emerytura nie będzie mieć znaczenia na przyznawanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

Tagi:

Trzynastkaświadczenia socjalnepomoc socjalnadodatki socjalneemerytura

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >