13 emerytura zostanie sfinansowana z Funduszu Solidarnościowego. Wypłaty zostały zaplanowane na kwiecień 2020 r.
biznesinfo.pl
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Stycznia 2020

13. emerytura a sprawa dodatkowych świadczeń pieniężnych. Ważna jest jedna ustawa

13 emerytura ma być wypłacana co roku, w kwietniu, w kwocie minimalnego świadczenia emerytalnego. Czy wypłata trzynastki będzie mieć znaczenie przy ubieganiu się o inne świadczenia?

13 emerytura już na stałe

Długo nie było wiadomo, czy 13 emerytura będzie wypłacana. Ostatecznie rząd znalazł środki, przekształcając Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy. W efekcie z Fundusz może przeznaczać pieniądze nie tylko na pomoc osobom niepełnosprawnym, ale też emerytom i rencistom. Świadczeniobiorcy mogli się zastanawiać, czy wypłata 13 emerytury będzie mieć wpływ przy ubieganiu się o inne świadczenia.

Emerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduEmerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduCzytaj dalej

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że 13 emerytura nie będzie wliczana do kryterium dochodowego przy ubieganiu się o zasiłki rodzinne oraz z pomocy społecznej. Jest to możliwe dzięki ustawie z 9 stycznia 2020 roku o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli 13 emeryturze. Zgodnie z ustawą 13 emerytura ma być wypłacana każdego roku, w kwietniu, w kwocie minimalnego świadczenia emerytalnego.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

13 emerytura bez wpływu na inne świadczenia

“Co ważne w ustawie zostały zawarte regulacje, które spowodują, że jej uzyskanie nie będzie uwzględniane przy wyliczaniu dochodu rodziny w sytuacji ubiegania się o różne świadczenia uzależnione od konieczności spełniania kryterium dochodowego” - czytamy.

Gazeta pisze, że takie wyłączenie będzie możliwe w sytuacji, gdy senior będzie wnioskował o dopłatę do czynszu na podstawie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, gdzie pod uwagę bierze się dochody z ostatnich sześciu miesięcy, a także o wsparcie z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

O inne świadczenia nie musisz się martwić

Nie uwzględnianie 13 emerytury w kryterium dochodowym będzie obejmować zarówno świadczenia finansowe takie jak zasiłki celowe, jak pomocy niepieniężnej, takich jak usługi opiekuńcze. 13 emerytura nie będzie traktowana jako dochód także w chwili przyznawania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznaniaRozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznaniaCzytaj dalej

“DGP” podaje, że wypłata 13 emerytury nie będzie mieć wpływu przy ustalaniu przez gminę prawa do pomocy finansowej z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, w tym przede wszystkich specjalnego zasiłku rodzinnego. Oprócz tego 13 emerytura nie będzie mieć znaczenia na przyznawanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News