Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zostały tylko 2 dni, spiesz się. Potem szansa na zaoszczędzenie dużych pieniędzy przepadnie
Maria Glinka
Maria Glinka 13.01.2021 01:00

Zostały tylko 2 dni, spiesz się. Potem szansa na zaoszczędzenie dużych pieniędzy przepadnie

Zwolnienie ze składek na czas pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o zawieszenie opłat i na jakich warunkach

  • Na jaki czas można uzyskać zwolnienie ze składek

  • Jak wygląda procedura zgłaszania się po pomoc

Zwolnienie ze składek dla kolejnej grupy przedsiębiorców

Zwolnienie ze składek to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w czasie pandemii. W trakcie pierwszego uderzenia koronawirusa z czasowego zawieszenia konieczności przekazywania wpłat względem ZUS skorzystało ponad milion firm.

- Łączna pomoc z ZUS sięga ok. 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld zł - oznajmiła szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z uwagi na znacznie szerszy zasięg zimowych obostrzeń liczba podmiotów objętych wsparciem będzie z pewnością większa.

Wszystko dzięki dodatkowemu artykułowi 31 zp szóstej odsłony tarczy antykryzysowej, który jest skierowany do branży hotelarskiej i noclegowej (PKD 55.10.Z). O zwolnienie ze składek mogą starać się także organizatorzy turystyki (PKD 79.12.Z).

Warto jednak pamiętać o terminach. Czas na złożenie wniosku w sprawie zwolnienia ze składek należy przekazać do piątku 15 stycznia. Okres umorzenia płatności obejmuje trzy miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r.).

Zwolnienie ze składek w praktyce

Jeśli przedsiębiorca zdążył już opłacić składki, a zamierza wnioskować o ich zawieszenie, to w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty. Alternatywną metodą działania jest przeznaczenie tych pieniędzy na poczet przyszłych składek. Wszystko to pod warunkiem spełnienia wymogów uprawniających do zwolnienia ze składek.

Podstawowym kryterium jest udokumentowanie spadku przychodów o co najmniej 75 proc. w pierwszym miesiącu, który obejmuje wniosek. Wyliczeń procentowych należy dokonać w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2019 r.

Poza tym zwolnienie ze składek przysługuje osobom, które prowadziły działalność gospodarczą na dzień 30 września 2020 r. Co więcej, muszą figurować w spisie płatników składek (co najmniej od 30 czerwca 2020 r.).

Jak zawnioskować o zwolnienie ze składek? ZUS zachęca do skorzystania z kanałów elektronicznych. W tym celu można wykorzystać PUE ZUS lub stronę www.gov.pl. Portal gazeta.pl podaje, że podmiot, który zgłosił do ubezpieczeń 50 pracowników lub działa jako spółdzielnia socjalna powinien wypełnić punkt 1 w drugiej części wniosku.

Poza tym przedsiębiorca może wysłać dokumenty za pośrednictwem poczty. Istnieje także możliwość osobistego przekazania wniosku poprzez umieszczenie go w specjalnej skrzynce na dokumenty, która jest ustawiona przed oddziałem ZUS.

Warto także pamiętać, że od 30 grudnia do końca stycznia można skorzystać z dodatkowego zwolnienia ze składek za listopad. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Tagi: ZUS składki