BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowe przepisy ułatwią zwalnianie pracowników. Możesz być szczególnie zagrożony będąc w jednej z dwóch grup

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zwolnienia już niedługo będą dużo prostsze? Jest to prawdopodobne, ponieważ dodatkowe uprawnienia dla pracodawców są częścią najnowszego projektu nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Zwolnienia na nowych zasadach w dobie pandemii

Zwolnienia i cięcia wynagrodzeń to główne założenia projektu tarczy antykryzysowej 3.0., do którego dotarła Rzeczpospolita.

Przepisy zakładają możliwość zwolnienia nawet drogą e-mailową, a w pierwszej kolejności pracę mogą stracić „osoby z dodatkowymi źródłami przychodów”. Chodzi o emerytów, rencistów i rentierów.

Krótszy czas pracy, niższa pensja

Na mocy przepisów, które jeszcze w tym tygodniu mogą pojawić się na forum sejmu, pracodawca będzie mógł obciąć czas pracy, a więc i wynagrodzenia pracowników (o 10 proc.). Uzgadnianie takich oszczędności będzie należało do wyłącznej decyzji przedsiębiorcy, której nie musi konsultować z pracownikami czy związkami zawodowymi.

Wdrożenie takiego rozwiązania przez wszystkich polskich przedsiębiorców w stosunku do wszystkich zatrudnionych pozwoliłoby na zaoszczędzenie ok. 4 mld zł.

Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan wyznał, że w najnowszym projekcie tarczy antykryzysowej nie znalazły się postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy czy przedłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony.

„Pracodawcy teraz przede wszystkim walczą o to, żeby pracowników nie zwalniać, i na tym powinny się skupić regulacje rządowe”- przyznał Baczewski, który stoi na stanowisku, że wdrażanie skutecznych rozwiązań w tym trudnym czasie powinno być konsultowane z partnerami społecznymi.

Inne propozycje tarczy antykryzysowej 3.0.

Projekt już trzeciej wersji rządowego pakietu działań społeczno-gospodarczych przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm w kryzysie oraz zmiany w zamówieniach publicznych. Dzięki nim zostanie zniesiony obowiązek opłacania kar za niedotrzymanie terminu realizacji zamówienia.

Zdaniem Łukasza Bernatowicza z BCC te rozwiązania mogą przynieść zamierzone efekty. „Program gwarancji i dopłat do odsetek, jaki realizować będzie BGK, ułatwi dostęp do kredytów płynnościowych i obniży ich koszty” – zaznacza ekspert.

Z kolei na więcej liczyli samorządowcy. Tarcza antykryzysowa 3.0. przewiduje uelastycznienie reguł fiskalnych czy możliwości zadłużania się. Zdaniem Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, „nie jest to realna pomoc”.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Praca

GUS opublikował nowe dane o wynagrodzeniach. Jest lepiej niż rok temu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Praca

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >