Zwolnienia na nowych zasadach w czasie pandemii
Mood Board / Rex Features/EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 27 Kwietnia 2020

Nowe przepisy ułatwią zwalnianie pracowników. Możesz być szczególnie zagrożony będąc w jednej z dwóch grup

Zwolnienia już niedługo będą dużo prostsze? Jest to prawdopodobne, ponieważ dodatkowe uprawnienia dla pracodawców są częścią najnowszego projektu nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Zwolnienia na nowych zasadach w dobie pandemii

Zwolnienia i cięcia wynagrodzeń to główne założenia projektu tarczy antykryzysowej 3.0., do którego dotarła Rzeczpospolita.

Przepisy zakładają możliwość zwolnienia nawet drogą e-mailową, a w pierwszej kolejności pracę mogą stracić „osoby z dodatkowymi źródłami przychodów”. Chodzi o emerytów, rencistów i rentierów.

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachNieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachCzytaj dalej

Krótszy czas pracy, niższa pensja

Na mocy przepisów, które jeszcze w tym tygodniu mogą pojawić się na forum sejmu, pracodawca będzie mógł obciąć czas pracy, a więc i wynagrodzenia pracowników (o 10 proc.). Uzgadnianie takich oszczędności będzie należało do wyłącznej decyzji przedsiębiorcy, której nie musi konsultować z pracownikami czy związkami zawodowymi.

Wdrożenie takiego rozwiązania przez wszystkich polskich przedsiębiorców w stosunku do wszystkich zatrudnionych pozwoliłoby na zaoszczędzenie ok. 4 mld zł.

Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan wyznał, że w najnowszym projekcie tarczy antykryzysowej nie znalazły się postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy czy przedłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony.

„Pracodawcy teraz przede wszystkim walczą o to, żeby pracowników nie zwalniać, i na tym powinny się skupić regulacje rządowe”- przyznał Baczewski, który stoi na stanowisku, że wdrażanie skutecznych rozwiązań w tym trudnym czasie powinno być konsultowane z partnerami społecznymi.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia

GW: Koronawirus do rąk własnych. Pakiet wyborczy trafi do skrzynki, ale listonosz będzie i tak wymagał pokwitowaniaGW: Koronawirus do rąk własnych. Pakiet wyborczy trafi do skrzynki, ale listonosz będzie i tak wymagał pokwitowaniaCzytaj dalej

Inne propozycje tarczy antykryzysowej 3.0.

Projekt już trzeciej wersji rządowego pakietu działań społeczno-gospodarczych przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm w kryzysie oraz zmiany w zamówieniach publicznych. Dzięki nim zostanie zniesiony obowiązek opłacania kar za niedotrzymanie terminu realizacji zamówienia.

Zdaniem Łukasza Bernatowicza z BCC te rozwiązania mogą przynieść zamierzone efekty. „Program gwarancji i dopłat do odsetek, jaki realizować będzie BGK, ułatwi dostęp do kredytów płynnościowych i obniży ich koszty” – zaznacza ekspert.

Z kolei na więcej liczyli samorządowcy. Tarcza antykryzysowa 3.0. przewiduje uelastycznienie reguł fiskalnych czy możliwości zadłużania się. Zdaniem Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, „nie jest to realna pomoc”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna wypadł z 9. piętra. Nie żyje, trwa akcja policji
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Decyzja zapadła. Obostrzenie przedłużono, jest zapis w Dzienniku Ustaw
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News