Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zwaloryzował konta 24 milionów Polaków. Wkrótce będzie można sprawdzić stan przyszłej emerytury
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.06.2023 15:38

ZUS zwaloryzował konta 24 milionów Polaków. Wkrótce będzie można sprawdzić stan przyszłej emerytury

None

W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził coroczną waloryzację stanu kont i subkont osób ubezpieczonych. W tym roku przyrost stanu kont jest wyjątkowo wysoki – przybyło na nich ponad 450 mld zł. Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. złotych, w wyniku waloryzacji dopisaliśmy prawie 65 tys. złotych – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Ogromny wzrost stanu kont emerytalnych

W celu zrekompensowania inflacji oraz innych procesów gospodarczych ZUS zwaloryzował kapitał emerytalny 24 mln Polaków. W rezultacie stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł. Dla porównania: w ubiegłym roku było to ok. 281 mld zł.

Wysokie pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS

Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. złotych, w wyniku waloryzacji dopisaliśmy prawie 65 tys. złotych. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. złotych w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł – przekazała prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła również, że w ostatnich latach wskaźniki waloryzacji składek były wysokie i umożliwiały pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie.

ZUS przyjął dwa wskaźniki waloryzacji: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków zgromadzonych na subkoncie.

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia.

Wkrótce będzie można sprawdzić swój stan konta

Niebawem dane z waloryzacji rocznych będą dostępne na platformie PUE ZUS. Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każdy urodzony po 1948 roku, jeśli choć przez krótki czas był objęty powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na konto w ZUS wpłynęła przynajmniej jedna składka.

Każda taka osoba będzie mogła sprawdzić wysokość swojego konta emerytalnego – ile znalazło się na nim składek nominalnych oraz po zakończonej właśnie waloryzacji. Od 2020 roku ZUS nie wysyła już tych informacji w postaci papierowych listów, chyba że klient wyrazi takie życzenie.