BiznesINFO.pl

Domena publiczna

ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie

22 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Z oficjalnych informacji przekazanych przez rząd wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnich latach zaniżał wypłacane kwoty emerytur. Pieniądze jednak nie przepadły - można bowiem dostać wyrównanie.

Tysiące źle obliczonych emerytur

O sprawie źle wyliczonych emerytur przypomniał Fakt. Jak wynika z danych dziennika, błędnych decyzji między 2016 a 2022 rokiem wydano ponad 17 tysięcy.

Zdaniem rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego cytowanego przez Fakt, w skali wszystkich decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest to niewiele. A dokładnie - 0,038 proc. wszystkich decyzji wyliczających emerytury i renty.

Emeryci, którym źle wyliczono emeryturę, według Faktu mają dwie możliwości. Pierwsza z nich dotyczy tych, którzy dopiero otrzymali decyzję przyznającą świadczenie.

Dwie drogi odwołania

Taka osoba może odwołać się od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji. Odwołanie wraz z uzasadnieniem należy złożyć w oddziale Zakładu, który decyzję wydał.

Po otrzymaniu odwołania ZUS ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Jak zauważa Fakt, Zakład może uznać odwołanie, lub je odrzucić - w tym drugim przypadku sprawa trafia do wspomnianego już sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

ZUS się nie zgodzi, można pójść do sądu

Jeżeli jednak sąd stanie po stronie ZUS i odwołanie uzna za bezzasadne, nie oznacza to końca. Można złożyć apelację od wyroku, która zostanie rozpatrzona przez sąd II instancji. Z kolei ewentualne odwołanie od wyroku II instancji trafi już do Sądu Najwyższego.

Jak wynika z informacji podawanych przez Fakt, znacznie krótszą i łatwiejszą drogę mają te osoby, które pobierają emeryturę od dłuższego czasu. Jeżeli uważają, że wysokość emerytury jest błędem Zakładu, to mogą wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury poprzez druk ZUS-ERPO. Od ewentualnej decyzji odmownej można odwołać się do sądu.

Tagi:

ZUSemerytura

Podobne artykuły

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]