BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.03.2023 16:15

ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie

emerytura
Domena publiczna

Z oficjalnych informacji przekazanych przez rząd wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnich latach zaniżał wypłacane kwoty emerytur. Pieniądze jednak nie przepadły - można bowiem dostać wyrównanie.

Tysiące źle obliczonych emerytur

O sprawie źle wyliczonych emerytur przypomniał Fakt. Jak wynika z danych dziennika, błędnych decyzji między 2016 a 2022 rokiem wydano ponad 17 tysięcy.

Zdaniem rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego cytowanego przez Fakt, w skali wszystkich decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest to niewiele. A dokładnie - 0,038 proc. wszystkich decyzji wyliczających emerytury i renty.

Emeryci, którym źle wyliczono emeryturę, według Faktu mają dwie możliwości. Pierwsza z nich dotyczy tych, którzy dopiero otrzymali decyzję przyznającą świadczenie.

Dwie drogi odwołania

Taka osoba może odwołać się od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji. Odwołanie wraz z uzasadnieniem należy złożyć w oddziale Zakładu, który decyzję wydał.

Po otrzymaniu odwołania ZUS ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Jak zauważa Fakt, Zakład może uznać odwołanie, lub je odrzucić - w tym drugim przypadku sprawa trafia do wspomnianego już sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

ZUS się nie zgodzi, można pójść do sądu

Jeżeli jednak sąd stanie po stronie ZUS i odwołanie uzna za bezzasadne, nie oznacza to końca. Można złożyć apelację od wyroku, która zostanie rozpatrzona przez sąd II instancji. Z kolei ewentualne odwołanie od wyroku II instancji trafi już do Sądu Najwyższego.

Jak wynika z informacji podawanych przez Fakt, znacznie krótszą i łatwiejszą drogę mają te osoby, które pobierają emeryturę od dłuższego czasu. Jeżeli uważają, że wysokość emerytury jest błędem Zakładu, to mogą wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury poprzez druk ZUS-ERPO. Od ewentualnej decyzji odmownej można odwołać się do sądu.

Tagi: ZUS Emerytura
Polecane