Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca 1269 zł, ale trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek. Decyzja zapada w 14 dni
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.10.2023 14:21

ZUS wypłaca 1269 zł, ale trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek. Decyzja zapada w 14 dni

pieniadze-portfel-gotowka
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już w kwietniu ogłosił stawkę odszkodowania, która obowiązuje do 31 marca 2024 roku. Jest to dokładnie 1269 zł wypłacane za każdy procent stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek, trzeba spełnić kilka warunków, a następnie złożyć wniosek.

1269 zł odszkodowania. Jak to działa?

Kilka miesięcy temu ZUS opublikował listę kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obowiązują one do 31 marca 2024 roku. Obecnie rekompensata za wypadek przy pracy jest najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym – tylko w ubiegłym roku ZUS wypłacił łącznie 326 mln zł jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowany dostaje 1269 zł – jest to o 136 zł więcej od stawki ustalonej w 2022 roku. Taka sama kwota jest wypłacana za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu zwiększenia tego uszczerbku co najmniej o 10 punktów procentowych. Pozostałe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej znajdują się poniżej.

Zrzut ekranu 2023-10-16 o 13.44.04.png

Jeśli osoba, która ubiega się o odszkodowanie, doznała uszczerbku na zdrowiu w wys. 5 proc., dostaje od ZUS-u 6345 zł odszkodowania, jeśli 10 proc. – 12 690 zł itd. Oceną stopnia uszczerbku oraz jego związkiem z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową zajmuje się lekarz orzecznik ZUS-u lub komisja lekarska. Następuje to po zakończeniu leczenia bądź rehabilitacji.

Padł absolutny rekord. Do tej godziny czekali ostatni wyborcy Ten banknot może być wart fortunę. Sprawdź, może masz go w portfelu

Trzeba dostarczyć konkretne dokumenty

Osoba zainteresowana powinna złożyć w ZUS-ie wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania, protokół powypadkowy oraz druk OL-9. Wystawianiem tego ostatniego zajmuje się zakład pracy, a dokument wypełnia lekarz. Po otrzymaniu takiego kompletu urzędnicy mają dwa tygodnie na podjęcie decyzji. Jeśli jest pozytywna, odszkodowanie powinno trafić do wnioskodawcy w ciągu 30 dni.

Niezwykle ważne jest, aby postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób przepisowy, a dokumentacja powypadkowa była sporządzona rzetelnie. Od tego zależy, czy ubezpieczony będzie miał prawo do wypłaty odszkodowania – tłumaczy na łamach portalu Interia Biznes Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS z Dolnego Śląska.

W tych sytuacjach ZUS nie wypłaci odszkodowania

Pieniądze nie zostaną wypłacone, jeśli jedyną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przepisów BHP przez poszkodowanego, spowodowane umyślnie lub będące wynikiem rażącego niedbalstwa tej osoby. Odszkodowania nie dostanie też ktoś, kto do wypadku przyczynił się w znacznym stopniu i był w tym czasie pod wpływem substancji psychoaktywnych lub alkoholu, przy czym przesłanka ta nie obowiązuje przy wypadkach przy pracy ze skutkiem śmiertelnym.