BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

17 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

ZUS tym razem postanowił przypomnieć o dopilnowaniu swoich składek na ubezpieczenie wypadkowe. Chociaż w najgorszej sytuacji są osoby pracujące na czarno, to osoby zatrudnione na umowy także powinny mieć rękę na pulsie.

"Napijesz się, naćpasz, a wypadek i tak by się zdarzył" - to przemyślenie Ricky'ego z kultowego już serialu "Chłopaki z baraków" nieustannie bawi fanów kanadyjskiej produkcji.

Gdy jednak faktycznie doznamy wypadku w pracy, to raczej nie będzie nam już do śmiechu. ZUS przypomina, że świadczenie wypadkowe dostają tylko określone osoby, dlatego należy sprawdzić, czy należy się także nam. - Warto sprawdzić legalność i formę swojego zatrudnienia oraz to, czy jesteśmy  zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych. Osoby legalnie pracujące w razie wypadku przy pracy mogą liczyć na szereg świadczeń wypłacanych przez ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Oczywiście, jeśli pracodawca odprowadza od ich pensji składkę na ubezpieczenie wypadkowe – dodaje.

Oczywiście świadczenie wypadkowe nie będzie nam przysługiwać w sytuacji, gdy przyczynimy się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku z powodu nietrzeźwości bądź będąc pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

EN 01470838 0027 (1)

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

CZYTAJ DALEJ

Kiedy możemy liczyć na ubezpieczenie wypadkowe

W wysłanej do Biznes Info nocie ZUS informuje, że ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę agencyjną, uaktywniającą. Również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą odprowadzać składki do ZUS z tego tytułu.

Osoby, które pracują na czarno nie mogą liczyć na ubezpieczenie. Niestety, ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegają również osoby pracujące na umowę o dzieło.

Jeżeli nie mamy pewności na jaką umowę pracujemy lub czy pracodawca zgłosił nas do systemu ubezpieczeń społecznych, możemy sprawdzić to na swoim profilu PUE ZUS - przypomina rzecznik.

Procedura zgłaszania wypadku

Osoby zatrudnione na umowę o pracę wypadek zgłaszają swojemu pracodawcy. Ten ma wtedy obowiązek w ciąg 14 dni przeprowadzić procedurę postępowania powypadkowego. - Jeśli już do tego doszło, ważne jest, aby postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób  przepisowy, a dokumentacja powypadkowa była sporządzona rzetelnie. Od tego zależy, czy  ubezpieczony będzie miał prawo do świadczeń odszkodowawczych - przestrzega Kowalska Matis. 

W przypadku umowy zlecenie czy też agencyjnej, obowiązek sporządzenia należy do podmiotu, na rzecz którego była świadczona praca.

3 wielkie ciekawostki olimpijskie. Rozwiąż szybki quiz i zobacz jak dużo wiesz

Pytanie 1 z 3

Skąd pozyskano kruszec na medale w Tokio?

Tagi:

ZUSskładki ZUSwypadek

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >