BiznesINFO.pl
Ważne, ZUS zamyka się 4 czerwca

Biznes Info

ZUS ogłasza zamknięcie placówek. W pierwszy piątek czerwca nic nie załatwisz

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

ZUS zapowiada poważne utrudnienia. W piątek 4 czerwca wszystkie placówki będą zamknięte dla interesantów. To nie jedyne trudności, na jakie powinni przygotować się płatnicy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ZUS zamyka placówki

  • Jakie dodatkowe problemy mogą spotkać płatników

  • W jaki sposób będzie można załatwić formalność

ZUS zamyka wszystkie placówki na jeden dzień

ZUS podjął decyzję o zamknięciu oddziałów w pierwszy piątek czerwca. Co więcej, tego dnia nie będzie działała również infolinia.

Dlaczego ZUS daje pracownikom wolne 4 czerwca? Kodeks pracy wskazuje, że pracodawca ma obowiązek wyznaczyć jeden dzień wolny za święto, które przypada w sobotę. W tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy, obchodziliśmy właśnie w sobotę.

Zazwyczaj pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników. W miarę możliwości stara się wybrać możliwie najbliższy termin względem święta wypadającego w sobotę.

- I tak właśnie jest u nas. W pierwszy piątek czerwca w całym kraju nieczynne będą sale obsługi klientów ZUS, jak i również nie będzie działało Centrum Obsługi Telefonicznej - oznajmiła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Mimo że 4 czerwca ogólna infolinia ZUS będzie nieczynna to osoby poszukujące szczegółów w sprawie bonu turystycznego będą mogły korzystać z pomocy urzędników. - Informacje będą udzielane pod specjalnie utworzonym numerem tel. 22 11 22 111 - tłumaczyła rzecznika ZUS.

ZUS tylko przez internet

Każdy, kto będzie chciał załatwić formowalności 4 czerwca będzie miał do dyspozycji wyłącznie Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Na koncie można m.in. sprawdzić aktualny stan rozliczeń i wysokość odsetek za zwłokę, a także złożyć dokumenty ubezpieczeniowe i wszelkiego rodzaju wnioski.

Elektroniczna ścieżka załatwiania spraw zyskała na popularności w dobie pandemii, kiedy przedsiębiorcy zgłaszali się po wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych - Dzięki PUE załatwimy wiele spraw bez wychodzenia z domu - zaznaczyła szefowa ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Według oficjalnych wyliczeń od marca do 5 maja 2020 r. założono aż 411 tys. nowych profili.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >