Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > ZUS czy IKE? Polacy mają coraz mniej czasu na trudną decyzję
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 19.04.2021 02:00

ZUS czy IKE? Polacy mają coraz mniej czasu na trudną decyzję

Pixabay/_Alicja_
Pixabay/_Alicja_

Otwarte Fundusze Emerytalne w niedługim czasie przejdą do historii. Ustawa o likwidacji OFE w niedługim czasie przejdzie przez maszynę sejmową, a Polacy staną przed wyborem: ZUS czy IKE. W którym kierunku będą podążać? Jedno jest pewne - decyzja nie należy do najłatwiejszych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Sejm zdecyduje o OFE

  • Czym różni się przeniesienie środków do IKE od ZUS

  • Jaki wariant jest korzystniejszy

ZUS czy IKE? - oto jest pytanie

Głosowanie nad ustawą o likwidacji OFE zostało przesunięte z czwartku na wtorek. Oznacza to, że później ustawa trafi do Senatu, a stamtąd prosto pod pióro prezydenta. Na ten moment nie są znane szczegóły dotyczące likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale Polacy od 1 czerwca do 2 sierpnia będą musieli podjąć decyzję o tym, gdzie ulokują swoje pieniądze.

Jak zauważa portal Biznes Interia, Polacy nie unikną opłaty przekształceniowej, która prawdopodobnie wyniesie 15 proc. i będzie pobierana od środków ulokowanych na IKE. Rząd obiecuje, że w późniejszym okresie nie będą one podlegały żadnym daninom, ale za to pojawia się wątek związany z "Nowym Ładem".

Według założeń "Nowego Ładu", emerytury do 2,5 tys. zł brutto mają nie podlegać opodatkowaniu. Polacy martwią się, że zapłacą substytut przyszłego podatku. Decyzja o likwidacji OFE przed ogłoszeniem "Nowego Ładu" nie podoba się nawet NSZZ "Solidarność". Aprobaty nie zdobył również pomysł, że w domyśle środki z OFE idą na IKE, a nie do ZUS.

Eksperci wskazują, że najprościej byłoby zastosować zasadę opodatkowania w momencie wypłaty środków z IKE. Likwidacji opłaty przekształceniowej domagali się posłowie opozycji i jak nietrudno się domyśleć, nie zyskali poparcia.

OFE do likwidacji

Warto zwrócić uwagę na kluczowe różnice pomiędzy IKE, a ZUS. W przypadku tego pierwszego będzie pobierana opłata przekształceniowa, ale za to będą podlegały dziedziczeniu i staną się własnością emeryta.

Z kolei pieniądze przekierowane do ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, będą doliczane do emerytury i opodatkowane na bieżąco. Z kolei nie będą podlegały dziedziczeniu.

Biznes Interia wylicza, że obecnie na rachunku członka OFE znajduje się średnio 10 tys. zł. Biorąc pod uwagę fakt, że są osoby aktywne zawodowo, w następnych latach kwota mogłaby urosnąć. Przed podjęciem decyzji warto jest sprawdzić stan swojego konta poprzez PUE ZUS lub Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

Warto zwrócić uwagę na to, że pieniądze przekierowane do ZUS, choć niepodlegające dziedziczeniu, zwiększą wysokość dożywotnio wypłacanej emerytury. Jest to korzystne dla seniorów spodziewających się długich lat życia.

Pieniądze przeniesione do ZUS będą podlegały opodatkowaniu PIT. Co więcej, na wypadek utraty wartości pieniędzy przenoszonych do ZUS, ustawa przewidziała mechanizm bezpieczeństwa. Na razie większych szczegółów w tym zakresie nie podano.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: ZUS IKE Emerytura