BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

ZUS chce wyjść na przeciw przedsiębiorców. Pomoże z dokumentami

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

ZUS planuje przejąć od przedsiębiorców kilka uciążliwych obowiązków. W ramach procesu usprawniania obsługi płatników to ZUS ma odpowiadać za rozliczanie składek. Zbliża się także rewolucja w duchu cyfryzacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zadania zamierza przejąć od płatników ZUS

  • Kiedy zmiany miałyby wejść w życie

  • Jakie inne modyfikacje są rozważane

ZUS odciąży przedsiębiorców. Składki przestaną być obciążeniem?

ZUS zapowiada ogromne zmiany. Strategia na lata 2021-2025 zakłada, że przyspieszeniu ulegnie proces obsługi płatników. W jaki sposób ZUS chce to osiągnąć? Przejmując kilka obowiązków od przedsiębiorców.

„Chcemy przejąć na siebie obowiązki przedsiębiorców związane z rozliczaniem składki”, przyznała prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, w komunikacie na Twitterze. Projekt zmian w tym obszarze jest na etapie konsultacji. Wstępne założenia wskazują, że zmiany mają wejść w życie za około 2 lata i sprawią, że koszty działań firm pozabiznesowych spadną.

Co się zmieni? To na barkach ZUS będą ciążyły obowiązki, za które obecnie odpowiadają płatnicy składek m.in. zakładanie kont czy ustalanie podstawy wymiaru składek i jej wysokości.

Poza tym ZUS będzie wskazywał płatnikom, czy są uprawnieni do wszelkiego rodzaju preferencji i ulg. Wśród nowych obowiązków urzędników znajdzie się także automatyczne zakładanie profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak miałoby to działać w praktyce? Business Insider Polska donosi, że ZUS ma przedstawiać płatnikom kwotę do zapłaty z tytułu składki, którą będzie można uregulować w formie elektronicznej.

ZUS stawia na cyfryzację

W ramach nowej strategii działania ZUS zamierza także wdrożyć usprawnienia infrastrukturalne i organizacyjne w duchu automatyzacji i cyfryzacji. Pojawiły się plany, aby rozliczanie składek było zautomatyzowane, podobnie jak wypłata zasiłków.

O tym, że ZUS stara się podążać za trendami świadczy fakt, że już od początku przyszłego roku emeryci nie będą otrzymywali świadczeń w formie przekazu pocztowego. Każdy, kto uzyska prawo do emerytury po 31 grudnia 2021 r. dostanie wypłatę na rachunek bankowy.

Jednak zmiany nie obejmą wszystkich. ZUS zastrzega, że w wyjątkowych sytuacjach będzie można w dalszym ciągu korzystać z usług listonoszy. Poza tym osoby, które już teraz pobierają emeryturę nadal będą mogły wybierać, która forma przekazywania pieniędzy jest dla nich najwygodniejsza - do ręki czy na konto.

ZUS nie poprzestaje na zmianach w emeryturach. W planach jest także całkowita rezygnacja z wysyłania decyzji wydawanych przez ZUS i KRUS w procesie masowym. Obywatele nie będą już otrzymywali listownych zawiadomień w sprawie np. wypłaty dodatkowego świadczenia czy waloryzacji. W ten sposób uda się obniżyć koszty operacyjne po stronie ZUS i KRUS.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >