Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w małym ZUS-ie. Nadchodzą spore zmiany w składkach
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.05.2023 15:08

Zmiany w małym ZUS-ie. Nadchodzą spore zmiany w składkach

List z ZUS
BiznesINFO

Przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej wiąże się również z inną wiadomością, która nie zadowoli wielu przedsiębiorców. Wzrośnie bowiem składka w ramach tzw. małego ZUS.

Mały ZUS w górę

Podwyżka płacy minimalnej związana jest z inflacją. Tak samo jak wysoka jest inflacja, tak i wzrost będzie równie wysoki - wysokość minimalnej pensji przekroczy bowiem 4 tys. zł.

Jak jednak podaje portal Onet, efektem tejże podwyżki jest również wzrost składki tzw. małego ZUS-u. Płacą ją ci przedsiębiorcy, którzy postanowili skorzystać z opcji preferencyjnego oskładkowania na samym początku działalności.

Zmiany w podstawach wymiaru

Onet wyjaśnia, że w normalnych warunkach przedsiębiorcy płacą składki od zadeklarowanej przez nich podstawy w wymiarze min. 60 proc. Firmy jednoosobowe oraz firmy korzystające z małego ZUS plus mają obniżoną podstawę min. 30 proc. minimalnej pensji.

O ile zatem wzrosną preferencyjne składki? Można to określić na podstawie właśnie podwyżki pensji minimalnej. W przypadku wzrostu do 4254,40 zł nowa podstawa wymiaru wynosić będzie 1276,32 zł.

Prawie 100 zł więcej na miesiąc

Z kolei w przypadku wzrostu płacy minimalnej do poziomu 4320,40 zł, Onet podaje, że podstawa wymiaru osiągnie 1296,12 zł. Oznacza to składki w wysokości odpowiednio 403,83 zł i 410,09 zł.

Według ustaleń Onetu, oznacza to wzrost w skali miesiąca między 72 a 78 zł. W skali roku wzrost wysokości składek wyniesie pomiędzy 870,84 zł a 945,96 zł.

Tagi: ZUS Mały ZUS