BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Złodzieje kradną w marketach fortunę. Sektor traci 49 mld euro rocznie

25 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Złodzieje w marketach kradną na potęgę. Według najnowszego badania Crime&tech, prawie 50 mld euro "wychodzi" ze sklepów. To jednak nie wszystko. Znamy także najpopularniejsze produkty, które trafiają za pazuchy złodziei.

Złodzieje nie mają oporów w okradaniu supermarketów. Wynika tak z najnowszego badania, które przeprowadziła firma Crime&tech, należąca do organizacji Università Cattolica del Sacro Cuore – Transcrime. Sklepowych złodziejaszków wzięto pod lupę w 11 krajach Europy: Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Rosji, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Wyniki badania dają do myślenia.

Razem ze złodziejami z supermarketów rokrocznie "wychodzi" aż 49 mld euro. Warto podkreślić, że kwota ta stanowi 2,05% całej wartości obrotu sektora handlu detalicznego w Europie. Wartość strat to także wartość obrotu w czwartej pod względem wielkości sieci handlu detalicznego na Starym Kontynencie.

Złodzieje najchętniej sięgają po alkohol, mniej chętnie po ryby

Najczęściej łupem złodziei w supermarketach padają następujące towary (uszeregowane według wartości): alkohole, sery, mięso, słodycze oraz konserwy rybne. Zaś w sklepach z odzieżą złodzieje najcześciej wyciagają ręce po, o dziwo, akcesoria. Zaraz po nich na liście znajdują się dzianiny, potem spodnie oraz bluzy. Sklepy z elektorniką najczęściej po wizytach złodziei tracą komórki, zaś sklepy budowlane muszą liczyć się ze stratami w drogich elektronarzędziach.

Warto dodać, że w samej Polsce wartość strat oszacowano na 1,7 mld euro rocznie. Wynika to z faktu, że rocznie ze sklepu wykradanych jest towar o wartości 1,1 mld euro, a 0,6 mld euro idzie na zabezpieczenia, które mają tym kradzieżom zapobiegać. Najpoważniejszym problemem w przypadku naszego kraju są kradzieże sklepowe, rabunki oraz kradzieże z włamaniem. Liczba kradzieży sklepowych rośnie, liczba rabunków jest stabilna, a włamania są coraz rzadsze.

Co ciekawe, coraz poważniejszym problemem dla sektora są oszustwa wewnętrzne, których dopuszczają się sami pracownicy. Sprawy unieważniania sprzedaży, oszustwa polegające na zwrocie towarów, reklamacjach to coraz częstszy problem.

Co ciekawe, coraz poważniejszym problemem dla sektora są oszustwa wewnętrzne, których dopuszczają się sami pracownicy. Sprawy unieważniania sprzedaży, oszustwa polegające na zwrocie towarów, reklamacjach to coraz częstszy problem.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >