Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Źle wyliczona zaliczka na podatek dochodowy – co robić?
Joanna Leja
Joanna Leja 24.05.2021 02:00

Źle wyliczona zaliczka na podatek dochodowy – co robić?

office-business-meeting-5472251 1920
https://pixabay.com/pl/photos/sala-konferencyjna-biura-5472251/

Zaliczka na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków podatnika opodatkowanego na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Co zrobić jeśli źle wyliczymy zaliczkę na podatek dochodowy? Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą wskazać jedną z dostępnych form rozliczania podatku dochodowego – skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Czasami może zdarzyć się, że przez nieuwagę właściciel firmy obliczy zaliczkę na podatek dochodowy w oparciu o inne zasady niż te, które zadeklarował w rejestrze CEIDG-1 lub zwyczajnie popełni błąd w obliczeniach. Taki błąd można naprawić.

Czym jest zaliczka na podatek dochodowy?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek regulowania swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Podatek dochodowy należy do podstawowych opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek dochodowy opłaca się w okresach miesięcznych lub kwartalnych, bez składania dodatkowych deklaracji. Niektórym przedsiębiorcom przysługuje możliwość wpłacania zaliczek uproszczonych.

Źle wyliczona zaliczka na podatek dochodowy – co zrobić?

Źle wyliczoną zaliczkę na podatek dochodowy można skorygować. W takiej sytuacji wystarczy wyliczyć zaliczki na nowo z zastosowaniem właściwego wzoru. Jeżeli okaże się, że opłacone dotychczas zaliczki były niższe niż ich prawidłowa kwota, konieczne będzie dokonanie dopłaty do urzędu skarbowego. W przypadku błędnie wyliczonej zaliczki na podatek dochodowy z uwagi na to, że jest ona naliczana narastająco, konieczne będzie cofnięcie się do miesiąca, w którym zaszła pomyłka tam należy skorygować miesiąc, a także kolejne, aż do miesiąca bieżącego. Błędnie wyliczona zaliczka na podatek dochodowy może wynikać ze zmian dokonanych po zamknięciu rozliczeń za dany miesiąc w wysokości przychodów lub kosztów. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności korygowania zaliczki jeśli korekta wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Zaliczka na podatek dochodowy jest wyliczana narastająco, nadwyżka zostanie uwzględniona w kolejnym okresie. Jeżeli okaże się, że wystąpiła niedopłata w podatku dochodowym, przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy nie powinien opłacić odsetek podatkowych od zaległości. W konsekwencji w deklaracji PIT-36 należy wypełnić część L, wskazując zaliczki należne oraz faktycznie zapłacone w danym kwartale. Dopłata podatku wynikająca z różnicy pomiędzy zobowiązaniem rocznym a sumą wpłaconych w niepełnej wysokości zaliczek stanowi kwotę do zapłaty, która musi zostać uregulowana do końca maja danego roku.

Zaliczka na podatek dochodowy – jak obliczyć?

Zaliczkę na podatek dochodowy oblicza się na podstawie przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania. Zaliczka liczona jest narastająco od początku roku podatkowego. Oznacza to, że np. w kwietniu brane są pod uwagę wszystkie przychody i koszty, począwszy od stycznia tego roku podatkowego aż do kwietnia. Podatek dochodowy ostatecznie rozliczany jest za pomocą rocznej deklaracji PIT, składanej na zakończenie roku podatkowego. W przypadku gdy podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych lub za pomocą podatku liniowego, ostateczny termin złożenia zeznania upływa 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Według prawa zaliczki miesięczne powinno się opłacać do 20. dnia następnego miesiąca (np. zaliczka za styczeń jest opłacana do 20 lutego). Zaliczki kwartalne opłaca się do 20. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału (zaliczka za I kwartał będzie musiała zostać opłacona do 20 kwietnia).

Podatek dochodowy – formy rozliczania