BiznesINFO.pl
Czy Polska ponownie stanie się ziemniaczanym potentatem tak jak miało to miejsce w PRL?

Pikist

Ziemniaki polską drogą do potęgi. Rząd chce powrócić do wyników z PRL

26 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Polska - kraj ziemniakiem, kartoflem i pyrą płynący. Tak przynajmniej było w PRL-u. Teraz na rynku kartoflanym rządzi Azja, choć to nie przeszkadza ministerstwu rolnictwa by snuć fantazje na temat Polski jako kartoflanego mocarstwa.

Polska potęgą ziemniaka jak w PRL

Przez wiele lat, bo w czasach PRL-u od 1963 do 1990 roku Polska była mocarstwem jeśli chodzi o uprawę ziemniaków. Produkcja warzywa dochodziła do 40 mln ton rocznie, a zdarzały się lata, kiedy zbiory wynosiły nawet 50 mln ton. Wszystko skończyło się wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Od tej pory produkcja stale malała, by w 2016 roku osiągnąć marny wynik 9 mln ton. Teraz jednak, zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, ziemniak przechodzi prawdziwy renesans. To według rządu szansa dla kraju, by znów stać się ziemniaczanym potentatem.

O porywaniu się z motyką na pole pisał portal INN:Poland. Według informacji portalu Polscy naukowcy z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka, działającym przy Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB, pracują nad przywróceniem panowania polskiego ziemniaka na światowym rynku. Ośrodek naukowy w Boninie jest jednym z sześciu zakładów Państwowego Instytutu Badawczego, na terenie którego działa jeden z największych w Europie Bank Genów Ziemniaka. To właśnie tam trwały rozmowy dotyczące strategii nowego programu upraw, a także poruszono kwestię dofinansowania polskich odmian regionalnych.

- Dzięki nauce, działaniom spółek skarbu państwa i organizacji zrzeszających producentów uda się zrobić wszystko, aby uprawa ziemniaków, która była w Polsce ogromna, wróciła do polskich gospodarstw - stwierdził minister rolnictwa. - Tworząc Polską Grupę Spożywczą w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, chcemy istotnie rozwinąć produkcję ziemniaka przemysłowego, skrobiowego. Chcemy, by to co na świecie poszukiwane, a skrobia jest popularna i potrzebna oraz uzyskuje dobrą cenę, było produkowane również w Polsce - dodał.

Ardanowski zauważył także, że uprawa ziemniaków wpisuje się w europejską strategię bioróżnorodności, czyli tzw. rolnictwa zrównoważonego a także, że na rynku dochodzi do dywersyfikacji ziemniaka kulinarnego - Inne gatunki są odpowiednie na chipsy, inne na frytki, inne do sałatki, a jeszcze inne jako dodatek do schabowego i kapusty. Trzeba to wszystko wypełnić, bo tego oczekują konsumenci - podkreślił minister rolnictwa.

Tego lata jak co roku w Lubkowie na Dolnym Śląsku w gospodarstwie Państwa Kozłowskich odbyły się Krajowe Dni Ziemniaka Potato Poland 2020, podczas których dyskusjom na temat ziemniaków nie było końca. "Zgromadzili się na nim wszyscy najważniejsi specjaliści od ziemniaków" - napisał minister, który nie był jedynym wysoko postawionym gościem imprezy. Wśród zaproszonych znalazła się także szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, która przeczytała publicznie list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślił jak bardzo produkcja ziemniaków jest ważna dla kraju: "produkcja ziemniaków, ze względu na miejsce, jakie zajmują one w strukturze spożycia żywności w Polsce, jest istotną gałęzią rolnictwa i ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego Polaków".

W swoim liście prezydent napisał także, że „Polska żywność jest wysoko ceniona w kraju i za granicą. Jest to przede wszystkim zasługa polskich producentów, ale także wszystkich, którzy opracowują nowe metody uprawy i wspierają wdrażanie w rolnictwie nowych technologii. Pragnę zapewnić o mojej przychylności i wsparciu dla wszelkich działań służących polskiemu rolnictwu”.

Mimo wielu walorów zdrowotnych ziemniaków nie może jeść każdy. To warzywo, które po ugotowaniu ma niezwykle wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny jeść ich osoby, które mają jakiekolwiek problemy z utrzymywaniem poziomu cukru.

<

Tagi:

ziemniakirolnictwo

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >