Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ziemia rolna coraz droższa. Znamy powód podwyżek cen
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:48

Ziemia rolna coraz droższa. Znamy powód podwyżek cen

Ziemia rolna
Obraz fauke z Pixabay

Ziemia jest coraz droższa. Główny Urząd Statystyczny podaje dane za 2019 rok. Okazuje się, że wartość gruntów rośnie w zawrotnym tempie. Jaka jest przyczyna ostrej podwyżki? Powody mogą być dla wielu zaskoczeniem, szczególnie gdy spojrzymy na strukturę gruntów, które zaliczają najsilniejszy wzrost cen.

Wartość ziemi rośnie

Statystycznie w 2019 roku przeciętna cena gruntu rosła o 6,4 proc. Okazuje się, że najmocniej podrożały... łąki zaklasyfikowane jako słabe. Cena za hektar wzrosła z 23,2 tys. złotych do 25,4 tys. złotych. A najmniej łąki okreslane jako dobre, bo zaledwie o 3 proc. Z danych GUS-u wynika również, że o około 9 proc. do poziomu 34,6 tys. złotych za ha poszybowały w górę ceny ornych gruntów piaszczystych. Najdroższe są ziemie wysokiej jakości. Za hektar takiego gruntu rok temu trzeba było dać o 5 proc. więcej, średnio 58,3 tys. zł. Nieco taniej, bo 48,7 tys. zł trzeba było dać za hektar ziemi średniej jakości - tutaj statystycy ocenili wzrost cen na 6,8 proc - informuje Money.pl.

1. Leczenie nie przynosiło żadnego efektu. Wtedy lekarz kazał odstawić jeden składnik diety2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić3. Magda Gessler przeszła straszne chwile. Opowiada, co ją spotkało, zwyczajnie przykre

Rosną także ceny gruntów będących zasobami Skarbu Państwa - w porównaniu rok do roku trzeba zapłacić nawet 5 tysięcy więcej za hektar. Są to kolejne wzrosty cen gruntów na przestrzeni ostatnich lat. Nic nie wskazuje, nawet pandemia koronawirusa i recesja w gospodarce, aby trend został zahamowany. Powód jest jeden – w Polsce  zaczyna brakować wolnych terenów upranych. Te, które pozostały są o bardzo złych parametrach glebowych, niekorzystnych lokalizacjach (zbocza gór, urwiska). Nic dziwnego, że to co pozostało kosztuje coraz więcej.

<