BiznesINFO.pl
Ziemia rolna

Obraz fauke z Pixabay

Ziemia rolna coraz droższa. Znamy powód podwyżek cen

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ziemia rolna drożeje. Średnie ceny notują bardzo wysokie wzrosty. Sprawdzamy co jest powodem, i jak będzie kształtował się ten trend w przyszłości.

Ziemia jest coraz droższa. Główny Urząd Statystyczny podaje dane za 2019 rok. Okazuje się, że wartość gruntów rośnie w zawrotnym tempie. Jaka jest przyczyna ostrej podwyżki? Powody mogą być dla wielu zaskoczeniem, szczególnie gdy spojrzymy na strukturę gruntów, które zaliczają najsilniejszy wzrost cen.

Wartość ziemi rośnie

Statystycznie w 2019 roku przeciętna cena gruntu rosła o 6,4 proc. Okazuje się, że najmocniej podrożały... łąki zaklasyfikowane jako słabe. Cena za hektar wzrosła z 23,2 tys. złotych do 25,4 tys. złotych. A najmniej łąki okreslane jako dobre, bo zaledwie o 3 proc. Z danych GUS-u wynika również, że o około 9 proc. do poziomu 34,6 tys. złotych za ha poszybowały w górę ceny ornych gruntów piaszczystych. Najdroższe są ziemie wysokiej jakości. Za hektar takiego gruntu rok temu trzeba było dać o 5 proc. więcej, średnio 58,3 tys. zł. Nieco taniej, bo 48,7 tys. zł trzeba było dać za hektar ziemi średniej jakości - tutaj statystycy ocenili wzrost cen na 6,8 proc - informuje Money.pl.

1. Leczenie nie przynosiło żadnego efektu. Wtedy lekarz kazał odstawić jeden składnik diety2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić3. Magda Gessler przeszła straszne chwile. Opowiada, co ją spotkało, zwyczajnie przykre

Rosną także ceny gruntów będących zasobami Skarbu Państwa - w porównaniu rok do roku trzeba zapłacić nawet 5 tysięcy więcej za hektar. Są to kolejne wzrosty cen gruntów na przestrzeni ostatnich lat. Nic nie wskazuje, nawet pandemia koronawirusa i recesja w gospodarce, aby trend został zahamowany. Powód jest jeden – w Polsce  zaczyna brakować wolnych terenów upranych. Te, które pozostały są o bardzo złych parametrach glebowych, niekorzystnych lokalizacjach (zbocza gór, urwiska). Nic dziwnego, że to co pozostało kosztuje coraz więcej.

<

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >