O zasiłek będą mogły ubiegać się osoby poddane kwarantannie
flickr.com/Narodowy Bank Polski/CC BY-ND 2.0
Autor Radosław Święcki - 28 Lutego 2020

Polacy z koronawirusem będą mogli liczyć na pieniądze. ZUS wypłaci zasiłek

Zasiłek dla pracowników przebywających na kwarantannie? ZUS informuje, że decyzja inspektora sanitarnego o poddaniu kwarantannie w związku z koronawirusem będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Zasiłek - jakie kroki?

Co zrobić, by otrzymać zasiłek? W pierwszej kolejności osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego o kwarantannie, powinna dostarczyć ją pracodawcy. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby - informuje ZUS w cytowanym przez PAP komunikacie.

Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenieEmerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenieCzytaj dalej

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną. Kolejnym warunkiem jest styczność danej osoby ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

- Osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego, powinna dostarczyć pracodawcy tę decyzję. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego) na ogólnych zasadach - tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, dodając, że jeśli decyzja inspektora dotyczy dziecka, wówczas rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

Jeśli zachodzi podejrzenie o szczególnie niebezpieczną chorobę zakaźną, o kwarantannie może także zdecydować lekarz. Przypomnijmy, że podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że "na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce".

Minister podkreślił jednak, że pojawienie się wirusa w Polsce "to kwestia najbliższych dni". Szef resortu zdrowia poinformował również, że w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 47 osób, zaś 55 podlega domowej kwarantannie.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News