BiznesINFO.pl > Praca > Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 23.05.2023 13:06

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku

policjanci
East News

Zarobki mundurowych w 202 roku wzrosły. Największy wzrost swojej pensji zauważył szef lubuskiej policji. Mimo podwyżek brakuje chętnych do pracy w policji. 

Wzrost pensji komendantów wojewódzkich

Jak podaje rmf24.pl, z oświadczeń majątkowych wynika, że w 2022 roku najbardziej wzrosło wynagrodzenie szefa lubuskiej policji - jego uposażenie wzrosło o ponad 55 tys. zł, a w 2022 roku zarobił ćwierć miliona złotych. 

Na drugim miejscu jest komendant społeczny, w ciągu roku zarobił on 318 tys. zł, jego pensja wzrosła o blisko 47 tys. zł. Sporo wzbogacił się także komendant z Pomorza, którego roczne wynagrodzenie wzrosło o 38 tys. zł i rocznie zarobił 284 tys. zł. 

Średnio komendanci wojewódzcy zarabiali 21,5 zł brutto miesięcznie Serwis informuje, że od początku maja podwyżki mają otrzymać komendanci wszystkich szczebli. 

Zarobki w policji

Jak wynika z informacji dotyczących zarobków policjantów na stronie Komendy Głównej Policji, na wynagrodzenie funkcjonariuszy składa się wynagrodzenie zasadnicze, które zależy od stopnia zaszeregowania, dodatek stażowy, dodatki służbowe/funcyjne i za stopień. Policjanci otrzymują też co roku tzw. trzynastkę i świadczenia w ramach systemu socjalnego.

Ponadto od 1 marca 2023 roku policjanci i żołnierze z co najmniej 15-letnim stażem mogą liczyć na dodatkowe świadczenie motywacyjne. Jak wyjaśnia bankier.pl, świadczenie przysługuje po osiągnięciu 15 lat służby i jest zwiększane o 1 proc. za każdy kolejny rozpoczęty rok pracy, jednak nie więcej niż do wysokości 15 proc. po 25 latach służby. Wprowadzenie nowego świadczenia miało na celu zwiększenie zainteresowania wstępowaniem do służb i wojska. 

Braki kadrowe w policji

Jak pisała w marcu “Rzeczpospolita” niemal 12 proc. stanowisk w policji jest nieobsadzonych. Problem ten w największym stopniu dotyczy Komendy Stołecznej Policji, gdzie nieobsadzona jest jedna piąta składu. Braki odnotowano także w innych dużych miastach, w Łodzi, Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu.  

W 2022 roku ze służby odeszło 6,5 tys. osób, a przyjęto zaledwie 772 osoby. 

Tagi: Policja