Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakup samochodu na firmę – co warto wiedzieć?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 21.06.2024 12:47

Zakup samochodu na firmę – co warto wiedzieć?

mężczyźni
fot. materiał prasowy

Kupno firmowego samochodu może znacząco wpłynąć na efektywność i rozwój Twojego biznesu. Niezależnie od tego, jaką działalność prowadzisz, odpowiednio dobrany pojazd firmowy może ułatwić logistykę, zwiększyć mobilność, a nawet poprawić wizerunek marki. Wybór odpowiedniego samochodu, sposób jego finansowania oraz podejście do kwestii podatkowych i ubezpieczeniowych to istotne aspekty, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji.

Leasing a kredyt samochodowy – co je różni?

Leasing samochodowy to forma finansowania, w której firma leasingowa oddaje do użytkowania samochód na określony czas, a przedsiębiorca zobowiązuje się do regularnego opłacania rat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość wykupu pojazdu za ustaloną wcześniej kwotę.

Kredyt samochodowy to także sposób finansowania, w którym to bank lub inna instytucja finansowa udziela pożyczki na zakup samochodu. Przedsiębiorca staje się jednak właścicielem pojazdu w momencie jego zakupu, a kredyt spłaca w ratach zgodnie z harmonogramem.

Wykup samochodu z leasingu

To krok, na który decyduje się wielu przedsiębiorców po zakończeniu okresu leasingowego. Jako osobie prowadzącej działalność, zaproponowane zostaną Ci z pewnością dwa rozwiązania.

Pierwsze – wykup pojazdu na firmę. Decydując się na tę opcję, auto stanie się składnikiem majątku Twojego biznesu. W zależności od wartości wykupu masz możliwość uznania go za koszt uzyskania przychodu lub zaliczenia jako środek trwały.

Druga – wykup prywatny. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pojazd wejdzie do Twojego osobistego majątku. Nie będziesz miał jednak możliwości odliczenia podatku VAT od faktury za wykup pojazdu. Koszt wykupu samochodu będzie więc wyższy w porównaniu do sytuacji, gdy samochód jest wykupiony na firmę.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz zapoznać się m.in. z tym artykułem: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/finansowanie-dzialalnosci/jak-wykupic-samochod-z-leasingu.

Ubezpieczenie firmowego samochodu – to powinieneś wiedzieć

Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia nie tylko chroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków, ale również zapewnia zgodność z przepisami prawnymi. Ubezpieczenie OC pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę firmowego samochodu. Brak OC może skutkować wysokimi karami finansowymi i poważnymi konsekwencjami prawnymi. To bowiem obowiązkowe ubezpieczenie.

zakup samochodu.jpg

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które pokrywa szkody powstałe w wyniku uszkodzenia, kradzieży lub zniszczenia pojazdu. AC jest szczególnie ważne dla firm, ponieważ pozwala na ochronę majątku przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. NWW chroni kierowcę i pasażerów przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, a także zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Z kolei assistance gwarantuje pomoc w razie awarii samochodu, wypadku czy innych zdarzeń losowych.

Firmowy samochód – to wrzucisz w koszta działalności

Wszystkie wydatki związane z eksploatacją firmowego samochodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należą do nich między innymi koszty paliwa zużywanego podczas podróży służbowych, wydatki na naprawy, przeglądy techniczne, wymianę części oraz serwisowanie pojazdu. Nawet koszty ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance mogą być wliczone w koszty działalności.

 

Artykuł sponsorowany