Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w Wigilię, Senat właśnie zdecydował. Co Polacy o tym sądzą?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.11.2023 15:22

Zakaz handlu w Wigilię, Senat właśnie zdecydował. Co Polacy o tym sądzą?

galeria-handlowa-sklepy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Senatorowie opowiedzieli się za projektem zmian w zakazie handlu. Zakłada on zamknięcie sklepów 24 grudnia, czyli w Wigilię, a w zamian otwarcie ich w niedzielę 10 grudnia. Teraz decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Andrzeja Dudy. Portal Wirtualna Polska zlecił zbadanie nastrojów obywateli w tej sprawie Panelowi Ariadna. Jakie są tego wyniki?

Zakaz handlu w Wigilię. O losie ustawy zdecyduje Andrzej Duda

Polska Agencja Prasowa przekazała, że Senat przyjął dziś bez poprawek nowelę ustawy wprowadzającą zmiany w zakazie niedzielnego handlu. Przypomnijmy: w projekcie tym posłowie Polski 2050 wskazali, że zawsze, gdy Wigilia wypada w niedzielę, sklepy będą zamknięte, ale w zamian za to będą czynne w dwie poprzedzające je niedziele. W tym roku mówimy więc o terminach 10 i 17 grudnia. Kolejnym krokiem jest teraz decyzja Andrzeja Dudy. Co zrobi prezydent?

Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy Dramat pani Marii, z emerytury zostaje jej 2,60 zł na dzień. Nie tylko ona tak żyje

Handel w Wigilię w rękach prezydenta

Może on zastosować następujące opcje: w ciągu trzech tygodni podpisać ustawę, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować. W Sejmie przepadła ustawa złożona przez PiS, w której również postulowano otwarcie sklepów 10 i 17 grudnia, ale w pierwszy z wymienionych dni tylko do godz. 14:00. Tę opcję popierała m.in. Solidarność.

Zakaz handlu w Wigilię. Oto wyniki sondażu

Panel Ariadna zapytał 1048 respondentów, czy rząd powinien uchylić zakaz handlu w dniu najbliższej Wigilii, która wypada w niedzielę niehandlową. 43 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko, 24 proc. wskazało, że powinny być otwarte, ale krócej niż zwykle, 13 proc. zaznaczyło, że w tym dniu sklepy powinny działać bez ograniczeń, a 21 proc. wskazało opcję “trudno powiedzieć”.