BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pojawiła się alternatywna propozycja dla zakazu handlu w niedzielę. Wiele osób może być mocno zdziwionych

5 Listopada 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rozwiązanie opozycyjne do zakazu handlu w niedzielę zaproponował Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Według kierującego nim Piotra Szumlewicza zakaz handlu wcale nie działa korzyść małych przedsiębiorców, pracowników i konsumentów. Zaproponowane przez

Pomysł zamknięcia dużych sklepów w niedzielę nie przypadł raczej do gustu Polakom. Narzekają zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy. Rozwiązanie inne niż obecne proponuje ZZZA uważające, że za każdą przepracowaną niedzielę pracownicy powinni otrzymywać 2,5 razy wyższą stawkę, od swojej normalnej stawki za pracę w dzień powszedni. 

Zakaz handlu jako hamulec gospodarki 

"Selektywny zakaz handlu w niedziele nie przyczynia się do poprawy warunków pracy ani wzrostu płac, a jedynie umacnia najmniejsze placówki handlowe oraz sklepy przy stacjach benzynowych. Takie regulacje nie są korzystne ani dla pracowników, ani dla konsumentów." - pisze Piotr Szumlewicz w liście nadesłanym do naszej redakcji. Jednocześnie działacz zauważa, że wciąż otwarte są małe sklepy takie jak np. Żabka, gdzie według niego warunki pracy są znacznie gorsze niż w sklepach wielkopowierzchniowych. 

Co do samej "Żabki" to ZZZA zauważa także, że prawo nie może być konstruowane dla jednej tylko sieci sklepów: "Obowiązująca ustawa ma mnóstwo wyjątków i dowartościowuje małe placówki handlowe, w których warunki pracy są najgorsze, a ceny towarów najwyższe. Jedyną zmianą rozpatrywaną przez rząd i postulowaną przez NSZZ Solidarność jest dookreślenie przepisów dotyczących placówek pocztowych, aby w niedziele zamknięte były sklepy Żabki. Innymi słowy prawo ma być zmienione, aby ograniczyć działalność jednej sieci sklepów, a wiele innych placówek ma pozostać otwartych. Tak się nie tworzy dobrego prawa." 

Szumlewicz zauważa także, że przepis mówiący o otwarciu sklepów w niedzielę w miejscowościach turystycznych może być motorem napędowym dla wielu urzedniczych nadużyć, którzy to będą określali jakie miejscowości spełniają funkcję turystycznych, a jakie nie. 

Wyższa płaca vs. zakaz handlu 

"Naszym zdaniem zamiast selektywnego zakazu handlu w niedziele znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za każdą pracę w niedziele i święta. W niedziele i święta pracują pracownicy wielu branż, zazwyczaj nie otrzymując dodatkowych wynagrodzeń. Wyższe wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta byłoby rekompensatą za utratę dnia wolnego, a zarazem bodźcem na rzecz podniesienia płac w całej gospodarce." - pisze w swoim oświadczeniu ZZZA. 

Pomysł podniesienia 2,5 krotnie wynagordzenia za niedzielną pracę nie spotkał się jeszcze z komentarzem przedsiębiorców. Oznaczać mógłby jednak wzrost cen w sklepach z powodu przeniesienia kosztów utrzymania pracownika na konsumenta. Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy notują spore straty na zakazie handlu, co wynika z coraz to liczniejszych statystyk na ten temat, które w pełni miarodajne będą jednak dopiero w 2020 r., po podsumowaniu bieżącego roku.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >