Otwarcie sklepów w niedzielę
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 5 Listopada 2019

Pojawiła się alternatywna propozycja dla zakazu handlu w niedzielę. Wiele osób może być mocno zdziwionych

Rozwiązanie opozycyjne do zakazu handlu w niedzielę zaproponował Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Według kierującego nim Piotra Szumlewicza zakaz handlu wcale nie działa korzyść małych przedsiębiorców, pracowników i konsumentów. Zaproponowane przez ZZZA pomysły są więc zupełnie inne.

Pomysł zamknięcia dużych sklepów w niedzielę nie przypadł raczej do gustu Polakom. Narzekają zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy. Rozwiązanie inne niż obecne proponuje ZZZA uważające, że za każdą przepracowaną niedzielę pracownicy powinni otrzymywać 2,5 razy wyższą stawkę, od swojej normalnej stawki za pracę w dzień powszedni.

Zakaz handlu jako hamulec gospodarki

"Selektywny zakaz handlu w niedziele nie przyczynia się do poprawy warunków pracy ani wzrostu płac, a jedynie umacnia najmniejsze placówki handlowe oraz sklepy przy stacjach benzynowych. Takie regulacje nie są korzystne ani dla pracowników, ani dla konsumentów." - pisze Piotr Szumlewicz w liście nadesłanym do naszej redakcji. Jednocześnie działacz zauważa, że wciąż otwarte są małe sklepy takie jak np. Żabka, gdzie według niego warunki pracy są znacznie gorsze niż w sklepach wielkopowierzchniowych.

Co do samej "Żabki" to ZZZA zauważa także, że prawo nie może być konstruowane dla jednej tylko sieci sklepów: "Obowiązująca ustawa ma mnóstwo wyjątków i dowartościowuje małe placówki handlowe, w których warunki pracy są najgorsze, a ceny towarów najwyższe. Jedyną zmianą rozpatrywaną przez rząd i postulowaną przez NSZZ Solidarność jest dookreślenie przepisów dotyczących placówek pocztowych, aby w niedziele zamknięte były sklepy Żabki. Innymi słowy prawo ma być zmienione, aby ograniczyć działalność jednej sieci sklepów, a wiele innych placówek ma pozostać otwartych. Tak się nie tworzy dobrego prawa."

Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedażyMiały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedażyCzytaj dalej

Szumlewicz zauważa także, że przepis mówiący o otwarciu sklepów w niedzielę w miejscowościach turystycznych może być motorem napędowym dla wielu urzedniczych nadużyć, którzy to będą określali jakie miejscowości spełniają funkcję turystycznych, a jakie nie.

Wyższa płaca vs. zakaz handlu

"Naszym zdaniem zamiast selektywnego zakazu handlu w niedziele znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za każdą pracę w niedziele i święta. W niedziele i święta pracują pracownicy wielu branż, zazwyczaj nie otrzymując dodatkowych wynagrodzeń. Wyższe wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta byłoby rekompensatą za utratę dnia wolnego, a zarazem bodźcem na rzecz podniesienia płac w całej gospodarce." - pisze w swoim oświadczeniu ZZZA.

Pomysł podniesienia 2,5 krotnie wynagordzenia za niedzielną pracę nie spotkał się jeszcze z komentarzem przedsiębiorców. Oznaczać mógłby jednak wzrost cen w sklepach z powodu przeniesienia kosztów utrzymania pracownika na konsumenta. Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy notują spore straty na zakazie handlu, co wynika z coraz to liczniejszych statystyk na ten temat, które w pełni miarodajne będą jednak dopiero w 2020 r., po podsumowaniu bieżącego roku.

Seniorzy mają dostać 10 tys. zł Seniorzy mają dostać 10 tys. zł "na raz". Jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News