BiznesINFO.pl
EN 01522162 0011

East News

Zacięta walka o norweski gaz. Będzie drogo

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Kraje europejskie szukają dostawców gazu i negocjują z Norwegią. Pojawiają się jednak pytania, czy wystarczy dla wszystkich chętnych i jak będzie kształtować się jego cena.

Alternatywa dla rosyjskiego gazu

Po wybuchu wojny z Ukrainą, kraje europejskie stanęły przed wyzwaniem znalezienia innego dostawcy niż Rosja. Dobrą alternatywą wydawało się skorzystanie ze źródeł norweskich, problem w tym, że wiele państw wpadło na taki pomysł. 

Walka o norweski gaz jest bardzo zacięta. [..] W obliczu wojny w Ukrainie i ciągłego przykręcania przez Gazprom kurka z gazem, nie ma szans na prowadzenie negocjacji w sposób standardowy. Dlatego zakontraktowanie dużych ilości surowca w tak krótkim czasie może okazać się szalenie trudne albo nawet niemożliwe – mówi ekspert branży gazowej w rozmowie z Business Insiderem. - Polscy negocjatorzy nie są czarodziejami.

Według źródeł portalu, PGNiG prowadzi rozmowy na temat dostaw gazu z wieloma firmami, w tym z Equinorem, który oprócz wydobycia ropy i gazu inwestuje w morską energetykę wiatrową. Jeśli dojdzie do połączenie PGNiG i Orlenu, spółki mogą wspólnie zachęcić do współpracy przy budowie farm wiatrowych na Bałtyku. 

Gaz będzie drogi

Pod koniec czerwca prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak w rozmowie z PAP informowała, że spółka ma podpisane kontrakty na dostawy gazu, zaznaczyła jednak, że "do pełnego zabezpieczenia potrzebne są jednak nowe kontrakty".

14 lipca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że gazociąg Baltic Pipe jest już zakontraktowany na przesył gazu, odpowiednio 5 mld m3 w tym roku, co stanowi nieco ponad połowę zarezerwowanej mocy rurociągu.

 – Przy standardowej zimie najbliższy sezon grzewczy jesteśmy w stanie przetrwać, unikając problemów z dostępnością gazu. Na pewno jednak będzie drogo – mówi analityk BM mBanku Kamil Kliszcz w rozmowie z Business Insiderem.

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG podpisało dużą umowę z PGE. Dostarczy gaz dla ciepłowni

Czytaj więcej >

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >