Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Za wywóz śmieci można płacić mniej lub wcale. Trzeba spełnić warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 23.02.2024 17:46

Za wywóz śmieci można płacić mniej lub wcale. Trzeba spełnić warunki

śmieciarka
Pixabay/J_Blueberry

Koszty wywozu odpadów od lat niezmiennie idą w górę. Istnieje jednak prosty sposób, by zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy, kto za wywóz śmieci zapłaci mniej i jak złożyć wniosek.

Dlaczego płacimy coraz więcej?

W cenie wywozu odpadów mieści się nie tylko koszt samej usługi. To również kwestia paliwa, energii, a także potencjalnych kar, które firmy będą musiały zapłacić za nieprawidłowe zagospodarowanie odpadów lub nieosiągnięcie celów recyklingowych. Do tego dochodzi wciąż utrzymujący się problem inflacji i mała konkurencja na rynku.

Polska zobowiązana jest także do przestrzegania wymogów unijnych, określanych często niejasnymi i niestałymi przepisami. Również my sami, poprzez produkcję dużej ilości odpadów i brak świadomości ekologicznej sprawiamy, że odpady są trudniejsze, a co za tym idzie droższe do zutylizowania.
 

Popularna sieć zamyka 26 sklepów w całej Polsce. Wszystko do końca lutego

Te osoby za wywóz śmieci zapłacą mniej

Koszty wywozu odpadów w dużej mierze zależą od naszego miejsca zamieszkania. Gminy nie mają bowiem obowiązku wprowadzenia zwolnienia z tych opłat. Jeśli jednak znajdziemy się w takim ”uprzywilejowanym” położeniu, jak np. mieszkańcy Warszawy, do zwolnienia z opłat będziemy mieć prawo, jeśli:

  • jesteśmy osobą borykającą się z niepełnosprawnością,
  • prowadzącą jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • seniorem po 65. roku życia,
  • nie pobieramy dodatków mieszkaniowych,
  • osiągamy niskie dochody (od 2022 roku limit wynosi 1940 zł netto).

Mieszkańcy Krakowa mogą liczyć również na ulgę z tytułu Karty Dużej Rodziny. W ww. przypadkach kwota wsparcia zostanie ustalona indywidualnie, nie będzie jednak niższa niż 50% opłat.

Z prawa do niższych opłat mogą skorzystać również: osoby zamieszkujące domy jednorodzinne, posiadające kompostowniki, właściciele nieruchomości niezamieszkanych, ale pełniących funkcję lokali usługowych lub działek, na których znajduje się domek letniskowy. Zniżki przewidziane są także dla gospodarstw domowych, w których zużycie wody na osobę nie przekracza 3m3 miesięcznie.

W tej sytuacji zniżka nie ma jednak formy dofinansowania, jak to ma miejsce np. w przypadku dodatku osłonowego.
 

JakJak złożyć wniosek? złożyć wniosek?

Jeśli spełniamy określone przez gminę warunki, pozostaje nam już tylko złożyć wniosek. Znajdziemy go w biurze obsługi klienta gminy lub na stronie internetowej. W formularzu powinniśmy podać swoje dane osobowe i adresowe, wysokość dochodu, a także liczbę lokatorów. Do wniosku powinniśmy załączyć również uzasadnienie i potwierdzające je zaświadczenia, np. decyzję o przyznaniu pomocy społecznej.

Wniosek możemy złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP, pocztą lub osobiście.

źródło: interia biznes