Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Yerba mate święci triumfy popularności. Jednym z ojców jej sukcesu jest Polak Jan Szychowski
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 07.02.2023 17:32

Yerba mate święci triumfy popularności. Jednym z ojców jej sukcesu jest Polak Jan Szychowski

wnętrze sklepu
domena publiczna

Yerba mate, pochodząca z Ameryki Południowej szybko podbija cały świat. Napar przygotowywany z suszu ostrokrzewu paragwajskiego w Polsce znany jest przede wszystkim dzięki dziennikarzowi Wojciechowi Cejrowskiemu. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że jednym z ojców promocji napoju na świecie jest Polak Jan Szychowski, twórca znanej na całym świecie argentyńskiej marki "Amanda".

Yerba mate nazwana tak najprawdopodobniej przez misjonarzy jezuickich (indiańska nazwa: caá) jest napojem przygotowywanym na bazie suszonych lub świeżych liści pochodzących z ostrokrzewu paragwajskiego. Choć świeżymi liśćmi cieszą się przede wszystkim mieszkańcy Ameryki Południowej, to reszta świata z przyjemnością konsumuje zalewany wrzątkiem napar na bazie suszonych i zmielonych liści.

Jan Szychowski promotorem yerba mate na świecie

Rodzina Szychowskich wyemigrowała do Argentyny w 1900 r. w poszukiwaniu lepszych warunków do życia z terenów dzisiejszej Ukrainy. Po dotarciu do stolicy kraju Buenos Aires młody Jan pracował wraz ze swoim ojcem młynarzem. Szychowski uczył się przy pracy działania sprzętu młynarskiego, co zainspirowało go później do mielenia suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego i eksportowania go na inne kontynenty.

Z Buenos Aires Szychowscy przenieśli się do prowincji Misiones, gdzie Jan założył ponad 90 lat temu firmę La Cachuera S.A., której marka Amanda, podbiła później świat swoim suszem.

Amanda dostępna również w Polsce

Miłośnicy yerba mate z pewnością kojarzą produkt z logo "Amanda". Jest widoczna w galeriach handlowych, gdzie akcesoria wraz z suszem znajdują się często na wyspach pomiędzy sklepami.

Marka stworzona przez Jana Szychowskiego nie jest jednak jedyną dużą, która została założona przez przedstawicieli Polonii argentyńskiej.

yerbamanda

Polscy przedsiębiorcy w Argentynie

MSZ w nadesłanym dla Biznesinfo.pl komentarzu informuje o Polsko-Argentyńskiej Izbie Handlowo-Gospodarczej, która zrzesza głównie przedsiębiorców polskiego pochodzenia w Argentynie. Do Izby należy m.in. firma KROL, utworzona przez Polaka, będąca największym argentyńskim producentem oleju rzepakowego. Łączeniem Polaków z Argentyny z macierzą zajmuje się także organizacja polonijna Asociación Polska Concordia, która w 2020 r. zorganizowała spotkanie "Zoom na biznes" wraz z ambasadą RP w Buenos Aires.