BiznesINFO.pl

domena publiczna

Yerba mate święci triumfy popularności. Jednym z ojców jej sukcesu jest Polak Jan Szychowski

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Yerba mate, pochodząca z Ameryki Południowej szybko podbija cały świat. Napar przygotowywany z suszu ostrokrzewu paragwajskiego w Polsce znany jest przede wszystkim dzięki dziennikarzowi Wojciechowi Cejrowskiemu. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że jednym z ojców promocji napoju na świecie jest Polak Jan Szychowski, twórca znanej na całym świecie argentyńskiej marki "Amanda".

Yerba mate nazwana tak najprawdopodobniej przez misjonarzy jezuickich (indiańska nazwa: caá) jest napojem przygotowywanym na bazie suszonych lub świeżych liści pochodzących z ostrokrzewu paragwajskiego. Choć świeżymi liśćmi cieszą się przede wszystkim mieszkańcy Ameryki Południowej, to reszta świata z przyjemnością konsumuje zalewany wrzątkiem napar na bazie suszonych i zmielonych liści.

Jan Szychowski promotorem yerba mate na świecie

Rodzina Szychowskich wyemigrowała do Argentyny w 1900 r. w poszukiwaniu lepszych warunków do życia z terenów dzisiejszej Ukrainy. Po dotarciu do stolicy kraju Buenos Aires młody Jan pracował wraz ze swoim ojcem młynarzem. Szychowski uczył się przy pracy działania sprzętu młynarskiego, co zainspirowało go później do mielenia suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego i eksportowania go na inne kontynenty.

Z Buenos Aires Szychowscy przenieśli się do prowincji Misiones, gdzie Jan założył ponad 90 lat temu firmę La Cachuera S.A., której marka Amanda, podbiła później świat swoim suszem.

Amanda dostępna również w Polsce

Miłośnicy yerba mate z pewnością kojarzą produkt z logo "Amanda". Jest widoczna w galeriach handlowych, gdzie akcesoria wraz z suszem znajdują się często na wyspach pomiędzy sklepami.

Marka stworzona przez Jana Szychowskiego nie jest jednak jedyną dużą, która została założona przez przedstawicieli Polonii argentyńskiej.

yerbamanda

Polscy przedsiębiorcy w Argentynie

MSZ w nadesłanym dla Biznesinfo.pl komentarzu informuje o Polsko-Argentyńskiej Izbie Handlowo-Gospodarczej, która zrzesza głównie przedsiębiorców polskiego pochodzenia w Argentynie. Do Izby należy m.in. firma KROL, utworzona przez Polaka, będąca największym argentyńskim producentem oleju rzepakowego. Łączeniem Polaków z Argentyny z macierzą zajmuje się także organizacja polonijna Asociación Polska Concordia, która w 2020 r. zorganizowała spotkanie "Zoom na biznes" wraz z ambasadą RP w Buenos Aires.

Tagi:

Ameryka Południowa

Podobne artykuły

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Finanse

Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności
Czytaj więcej >

Finanse

Dzięki polskiej firmie zapłacisz "na piękne oczy". Do sklepu już nie tylko bez portfela, ale nawet bez smartfona i zegarka
Czytaj więcej >

Handel

Makłowicz rusza z nowym biznesem. Może zarobić na tym krocie
Czytaj więcej >

Handel

Sklepy idą na wojnę z nieuczciwymi klientami. Stoiska i kasy pod obserwacją
Czytaj więcej >

Handel

Allegro z nowościami. Czeka nas wiele ułatwień, ale niestety będą też dodatkowe opłaty
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]