Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższe progi zarobkowe dla emerytów i rencistów. Uważaj, przekroczysz konkretny limit i stracisz świadczenie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.03.2023 10:54

Wyższe progi zarobkowe dla emerytów i rencistów. Uważaj, przekroczysz konkretny limit i stracisz świadczenie

pieniądze
Biznesinfo

Od  marca zmienią się limity dochodów dla emerytów i rencistów Pracujący emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli ustawowego wieku emerytalnego, od 1 marca będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. 

Przychody osób na wcześniejszej emeryturze

Od 1 marca 2023 roku zmieniają się limity dochodów dla pracujących rencistów i emerytów, czytamy w informacji przesłanej do redakcji BiznesInfo. 

- Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłacane świadczenie. Powinni na nie zwracać uwagę pracujący renciści i osoby na wcześniejszych emeryturach, czyli te osoby, które jeszcze nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni - informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Nowe limity zarobkowe dla pracujących emerytów

Od 1 marca, jeśli przychód pracującego rencisty lub emeryta przekroczy 70 proc.przeciętnego wynagrodzenia - czyli osiągnie przychód w wysokości 4713,50 zł brutto, świadczenie będzie pomniejszane.

Jeśli natomiast przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - 8753,60 zł brutto, ZUS zawiesi emeryturę bądź rentę.

Dodatkowe przychody emeryta

Należy podkreślić, że ograniczenia w wysokości przychodów przy których ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia dotyczą jedynie osób, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę.

Emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń. Bez ograniczeń mogą dorabiać także osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową.