Wywóz śmieci wzrost cen
unsplash.com Joshua Bartell
Autor Konrad Karpiuk - 25 Listopada 2020

Jeśli lubisz długie kąpiele, musisz się liczyć z wyższymi rachunkami. Kolejne miasta zmieniają system naliczania opłat

Cena za wywóz śmieci ma być zależna od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Do niedawna było wiadomo, że tego typu rozwiązanie wprowadzi Warszawa i Szczecin. Teraz do grona tych miast dołączy także Łódź.

Cena za wywóz śmieci uzależniona od zużycia wody

To jak naliczana jest opłata za wywóz śmieci, w dużej mierze jest zależne od gminy. Mogą one wybrać jedną z metod ustalonych przez prawodawcę, lub połączyć je ze sobą. W kilku miastach samorządy chcą wykorzystać inne dostępne narzędzia.

Do tej pory każda gmina miała dostępne trzy metody naliczania opłat. Cena za wywóz śmieci może być zależna od liczby mieszkańców faktycznie zamieszkującej daną nieruchomości, od powierzchni nieruchomości, oraz od stawki zryczałtowanej (od gospodarstwa domowego).

Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaSeniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

Istnieje również możliwość naliczania opłat za wywóz śmieci w zależności od zużycia wody i ta metoda staje się coraz popularniejsza. Decyzję w tej sprawie podjęły Szczecin i Warszawa, w której nowe stawki miały obowiązywać od 1 grudnia 2020 roku (choć już wiadomo, że termin zostanie przesunięty).

W stolicy rodziny zapłacą niebagatelną kwotę za wywóz śmieci

W stolicy od 1 marca 2020 roku stawki wynosiły 65 zł od mieszkańców bloków i 94 zł od mieszkańców domów jednorodzinnych. Zdaniem samorządu taryfikatora wywozu śmieci opartego na zużyciu wody jest znacznie bardziej sprawiedliwe.

Nowy cennik przewiduje 12,73 zł za metr sześcienny zużytej wody. Samorząd zaznacza, że to sprawiedliwsze rozwiązanie dla osób samotnych. Jednak jak wskazują aktywiści z "Projektu Ursynów", czteroosobową rodzinę czeka wydatek rzędu 190 zł miesięcznie. Można to tłumaczyć tym, że w rodzinie oboje rodziców przynosi do domu dochód, ale z drugiej strony nie robią tego dzieci. Ponadto już teraz utrzymanie większej ilości osób w domu jest droższe.

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluTak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Nowy cennik wywozu śmieci również w Łodzi

Do Warszawy i Szczecina dołączyła Łódź, której samorząd podjął decyzję o uzależnieniu ceny wywozu śmieci od zużytej wody. Nowy taryfikator będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2021 roku. Do tej pory opłata wynosiła 24 zł od jednej osoby w gospodarstwie domowym.

Według nowego cennika wywóz śmieci będzie kosztował łodzian 9,60 zł od metra sześciennego zużytej wody. Jak wynika z danych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, jeden mieszkaniec zużywa średnio 3 metry sześcienne wody, więc koszty wyniosą ok. 28,80 zł na jedną osobę.

Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Inaczej będą liczone opłaty za wywóz śmieci w przypadku nieruchomości zamieszkałych. W tym wypadku samorząd w łodzi będzie korzystał z naliczenia opłat według powierzchni użytkowej lokalu ze stawką 1,40 zł za metr kwadratowy i 40 groszy za metr kwadratowy w lokalach powyżej 300 metrów kwadratowych.

Najwięcej będą musiały zapłacić osoby, które nie segregują śmieci. W wypadku budynków niezamieszkałych stawka będzie stała i wyniesie 19,20 zł.

Skąd pomysł, aby opłata za wywóz śmieci była zależna od zużycia wody? Samorządy wskazują, że w wielu gospodarstwach domowych ukrywano, ile osób faktycznie w nich zamieszkuje. Pomiar zużycia wody uznano za bardziej sprawiedliwą metodę weryfikacji, co stanowi złą wiadomość dla miłośników długich kąpieli.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News