Wywóz śmieci to coraz większy koszty, m.in. ze względu na nieprawidłową segregację
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Grudnia 2019

Segregacja będzie obowiązkiem. Zajrzą ci do kosza i nałożą karę

Wywóz śmieci jest coraz droższy, a co za tym idzie, segregacja odpadów też generuje coraz większe koszty. Coraz więcej gmin decyduje się na wprowadzanie kar dla mieszkańców, którzy nie prowadzą segregacji. Nowe przepisy sprawiają, że władze samorządowe będą zmuszone do kontrolowania mieszkańców. Ale w każdej gminie obowiązują trochę inne zasady.

Wywóz śmieci przechodzi rewolucję

Wywóz śmieci drożeje w całym kraju. Jest to spowodowane wymaganiami unijnymi dotyczącymi poziomu recyklingu, które wejdą w życie od 2020 roku - informuje portal money.pl. Przetwarzanie odpadów musi dobić do poziomu 50 proc. W Polsce jest z tym duży problem. Zgodnie z danymi Eurostatu w naszym kraju do recyklingu trafiało tylko 33,8 proc. śmieci. Polska musi wskoczyć na wyższy poziom jeśli chodzi o segregację.

W lipcu tego roku Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza obowiązkową segregację śmieci. Samorządy dostały rok na wprowadzenie zmian. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które nie segregują, będą karane. Ale to rodzi pewne komplikacje.

Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus "pojawią się inne usługi wspierające rodziny"Czytaj dalej

Nawet czterokrotne kary

Nowe przepisy przewidują, że kara za brak segregacji to wielokrotność opłaty za wywóz śmieci, która może wynosić od dwukrotności do czterokrotności tej stawki. Money.pl podaje, że na wprowadzenie maksymalnej kary zdecydowało się np. Krosno. Od nowego roku mieszkańcy będą musieli płacić tam za wywóz śmieci 24 zł miesięcznie od osoby. Kara za brak segregacji wyniesie aż 96 zł.

Natomiast w Warszawie nie zdecydowano się na maksymalny pułap. Stołeczny ratusz zaproponował dwukrotność stawki. Na tym samym poziomie opłata za brak segregacji będzie obowiązywać w Grudziądzu, Katowicach, Legnicy, Łodzi czy Wałbrzychu. Z kolei trzykrotną stawkę zapłacą mieszkańcy Olsztyna.

Polacy nie wiedzą, jak segregować

Ale czy groźba sankcji sprawi, że Polacy zaczną segregować śmieci? Niekoniecznie. Money przytacza dane z badania ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że 66 proc. Polaków deklaruje, że prowadzi segregację. Wydaje się, że to niezły wynik. Jednak z tego samego badania wynika, że tylko 58 proc. uważa, że segregacja ma sens, a jedynie 15 proc. potrafiłoby odpowiednio posortować odpady w trakcie wyrzucania. To jasno pokazuje, że Polakom brakuje świadomości ekologicznej, a w kraju brakuje kampanii edukacyjnych, które poszerzyłyby wiedzę obywateli na temat właściwej segregacji. Z danych GUS wynika, że średnio Polak produkuje rocznie 325 kg śmieci. Jednak ilość posegregowanych odpadów to już tylko 94 kg na osobę. Do recyklingu trafiło tylko 26 proc. śmieci.

Carrefour skutecznie ominie zakaz handlu. Testuje już swój pomysłCarrefour skutecznie ominie zakaz handlu. Testuje już swój pomysłCzytaj dalej

Zajrzą do worka i nałożą karę

A kto będzie kontrolować to czy segregujemy odpady? O tym zdecydują gminy. Na razie kontrole leżą w gestii operatorów, którzy wywożą odpady.W niektórych miejscowościach samorządy zdecydowały o tym, że kontrole będą przeprowadzać także strażnicy miejscy. Ich zadanie będzie polegać na sprawdzaniu, czy właściciele nieruchomości mają ważne umowy na wywóz śmieci oraz czy mieszkańcy nie podrzucają odpadów na tereny należące do innych spółdzielni mieszkaniowych.

Co ciekawe, w Hajnówce kontrole przeprowadzono w kwietniu, kiedy jeszcze nie było tematu kar. Osoby, u których stwierdzono nieprawidłowe sortowanie, musiały posegregować odpady jeszcze raz. Natomiast w gminie Rybczewice postawiono na ostrzeżenie - mieszkaniec, który nie dostosuje się do przepisów, otrzymuje czerwoną nalepkę na pojemnik. Jeśli sytuacja się powtórzy, będzie musiał zapłacić więcej. Jeszcze inny pomysł mają w Nieporętowie. Tam wymyślono, że śmieci będą ważone. Miasto obliczyło, ile śmieci wyprodukują mieszkańcy. Jeśli okaże się, że będzie ich mniej, wtedy stawki będą niższe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Byli małżeństwem tylko kilka minut. Zginęli na oczach wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News