Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wywóz śmieci mocno zdrożeje. Jest tylko jedna grupa, która zapłaci mniej
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 05.12.2019 01:00

Wywóz śmieci mocno zdrożeje. Jest tylko jedna grupa, która zapłaci mniej

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wywóz śmieci problemem dla miast

Wywóz śmieci będzie kosztował znacznie więcej. Miasta są oburzone obecną sytuacją. Muszą podwyższać opłaty dla własnych mieszkańców, a obniżać właścicielom biurowców, sklepów, hoteli czy restauracji. “Rz” zwraca uwagę, że ci też mogą zdecydować, czy chcą by gminy odbierał od nich odpady czy nie. To konsekwencja nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zaczęła obowiązywać od 6 września 2019 roku.

“Nowe przepisy przewidują, że to właściciele nieruchomości niezamieszkanych, np. biurowców, galerii handlowych czy hoteli, decydują, czy chcą, aby gmina odbierała od nich śmieci. Przed zmianą przepisów było inaczej. To samorządy decydowały, czy chcą odbierać od nich odpady czy nie. Uchwały w tej sprawie podejmowały na ogół duże miasta, takie jak Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. Małe gminy nie były zainteresowane włączaniem nieruchomości niezamieszkanych do komunalnego systemu odbioru odpadów" - pisze “Rzeczpospolita”.

Trzy różne interpretacje

Gazeta podaje, że teraz władze samorządowe uważają, że stary system wywozu śmieci, który obowiązywał przed wejściem w życie nowelizacji, może obowiązywać aż do momentu wejścia w życie nowych przepisów, czyli maksymalnie 12 miesięcy. Jednak nie wszyscy tak uważają.

Maciej Kiełbus, prawnik z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners, cytowany przez "Rzeczpospolitą", wyjaśnia, że istnieją aż trzy rożne interpretacje. "Według pierwszej nowe przepisy stosuje się od dnia wejścia w życie noweli, tj. od 6 września. Zgodnie z drugą zaczynają one wywierać skutek prawny dopiero, gdy upłynie termin obowiązywania umowy na wywóz śmieci. Według trzeciej zaczynają obowiązywać z chwilą dostosowania dotychczasowych uchwał do nowych przepisów, co ma nastąpić najpóźniej po upływie 12 miesięcy od dnia ich wejścia w życie" - tłumaczy ekspert na łamach “Rzeczpospolitej”.